Foto: Unsplash

Kanada zakáže prodej, výrobu a dovoz některých jednorázových plastů

Kanada se nyní rozhodla pro jeden z dalších kroků v rámci udržitelnosti. Agentura Reuters informovala o tom, že do konce roku 2022 zakáže společnostem vyrábět a dovážet několik druhů plastů na jedno použití. Mezi položky, jejichž výrobu země nepovolí, patří plastové nákupní tašky, nádoby na jídlo s sebou a plastový kroužkový držák na šest plechovek či lahví.

Federální vláda následně v roce 2023 zakáže prodej těchto výrobků a v roce 2025 bude následovat zákaz vývozu. Roční pauza mezi začátkem platnosti nařízení a samotným zákazem má poskytnout podnikům v Kanadě dostatek času na změnu zásob uvedených položek. Během příštích deseti let federální vláda odhaduje, že nové nařízení pomůže odstranit přibližně 1,3 milionu tun plastového odpadu, uvedl premiér Justin Trudeau na Twitteru.

Nicméně nové kanadské předpisy se netýkají plastových rybářských sítí a vlasců, které mohou být podstatně problematičtější než jednorázové plasty, jako jsou brčka a nákupní tašky. Odhozené rybářské náčiní vede k tzv. lovu duchů, což je jev, kdy tyto předměty nadále zachycují a zabíjejí mořské živočichy. Vzhledem k tomu, že každý rok se vyhodí více než 640 000 tun rybářských sítí, jde o problém, který se neustále zhoršuje a který kanadský zákaz plastů neřeší.

„Je to jen kapka v moři,“ řekla CBC Sarah Kingová, vedoucí kampaně Greenpeace Kanada pro oceány a plasty. „Dokud se vláda nezačne vážně zabývat celkovým snížením produkce plastů, nedočkáme se takového dopadu, jaký bychom potřebovali vidět.“

Zákaz následuje po podobném nařízení, které loni zavedla Francie, a je součástí širšího úsilí vlád po celém světě. V březnu se OSN dohodla na zahájení prací na vůbec první globální smlouvě o znečištění plastem. Ačkoli dohoda nebude dokončena dříve než v roce 2024, mohla by patřit k nejvýznamnějším snahám o omezení změn klimatu od Pařížské dohody z roku 2015.

Zdroj: engadget.com