Zdroj:

Kanadský umělec s pomocí umělé inteligence vytvořil realistické podobizny císařů antického Říma

Říká se, že oči jsou bránou do duše. Je navíc pravdou, že na druhých si nejdříve všímáme obličeje, jelikož nám může prozradit nejvíce nejen o tom, koho máme před sebou, ale i to, jak se zrovna cítí.

„Vdechnout život“ desítkám císařů z doby vrcholného antického Říma se „navrácením tváře“ podařilo i Danielu Voshartovi, umělci z Toronta, který pomocí umělé inteligence odhadl jejich reálný vzhled, a vytvořil tak jejich barevné fotorealistické portréty. Z kamenných podobizen tak vytvořil živé bytosti, které nám mohou mnohem lépe přiblížit charakter svého nositele.

To však bylo možné jen za pomoci umělých neuronových sítí, které jsou schopny ve velmi krátkém čase zpracovat ohromné množství dat a samy se učit. Voshart při své práci využil konkrétně neuronovou sít Artbreeder, která umí spojovat více obrázků do jednoho. K tomu, aby mohl vrátit co nejreálnější vzhled 54 císařům doby tzv. principátu (od roku 27 před naším letopočtem do roku 285 našeho letopočtu) tak zanalyzoval na 800 různých bust těchto osob.

Nakonec ve Photoshopu doladil konečný vzhled – vyhladil nerovnosti, doplnil některé detaily (např. šperky) a přidal textury (např. barvu očí, kůže i vlasů). Voshart přiznal, že tento poslední krok byl také velmi náročný, jelikož se musel častokrát ponořit do studia historických pramenů, aby například zjistil, jakou barvu očí či kůže měli jednotlivý panovníci.

Výsledek je však dechberoucí (galerii všech 54 panovníků si můžete prohlédnout zde). Nejde ale o jediný Voshartův projekt, při němž využil strojové učení pro vytváření fotorealistických portrétů historických postav. Stejnou techniku využil například i pro vytváření portrétů egyptských mumií, Kleopatry, Afrodity, ale třeba i Sochy svobody.

Zdroje: news.artnet.com, ct24.ceskatelevize.cz