Kaspersky Lab varuje před malwarem ukrytým v souborech seriálů. Odborníci předpokládají, že nová sezóna Hry o trůny situaci ještě zhorší

S blížícím se startem poslední sezóny seriálu Hra o trůny se zvyšuje aktivita kolem seriálů o něž mají uživatelé zájem. Bohužel spousta z nich nevyužívá pro jejich shlédnutí oficiálně zakoupené kopie nebo originální stramingové kanály a volí raději cestu torrentů nebo velkých internetových úložišť odkud stahují seriály nelegálně. Neuvědomují si však, že takto získávané soubory mohou obsahovat škodlivé kódy, nejčastěji malware, který může poškodit systém jejich počítače. Milovníci seriálů se totiž v posledních letech stále častěji stávají cílem hackerů a počítačových pirátů.

Na tento problém se v nedávné době zaměřili odborníci na počítačovou bezpečnost ze společnosti Kaspersky Lab. Ve svém výzkumu reflektují nepříjemnosti, které měli uživatelé, jež stáhli „nakažené“ díly seriálů v posledních dvou letech.

Podle jejich zjištění hackeři v posledních dvou letech nejčastěji zneužívali právě popularitu seriálu Hra o trůny. V roce 2018 představovaly epizody tohoto seriálu 17 procent všech nakažených pirátských kopií a jejich prostřednictvím zaútočili hackeři na 20 934 uživatelů. Druhý největší počet obětí měl v tom samém časovém období seriál The Walking Dead s 18 794 nakaženými počítači. Třetí v řadě byl potom seriál Arrow s 12 163 uživateli.

Popularitu seriálu Hra o Trůny potvrzuje i fakt, že jeho autoři měli v loňském roce pauzu mezi sezónami, takže počet nakažených uživatelů pochází ze sérií z roku 2017 a starších. Odborníci proto varují, že s příchodem nové finální řady se pravděpodobně zvýší počet nakažených dílů a s tím spojených útoků.

Kaspersky Lab jednoznačně doporučuje sledovat seriál na originálních platformách, kde se uživatelé nemají čeho bát. V případě, že se odhodlají získat díly seriálu jinou cestou, měli by si před spuštěním zkontrolovat, zda má soubor mediální příponu (.mp4, .avi a další), nikdy ne spouštěcí (.exe). V případě online zdroje je dobré se ujistit, zda doména začíná HTTPS a zásadně neklikat na podezřelé odkazy. Základem je také mít aktuální antivirovou ochranu ve svém počítači.

Zdroj: tisková zpráva Kaspersky lab