Foto: se svolením Kawasaki

Kawasaki vyrobila robotickou kozu, která unese i člověka

Společnost Kawasaki představila na Mezinárodní výstavě robotů v japonském Tokiu (iREX 2022) robotickou elektrickou kozu s názvem Bex. Bex je čtyřnohý robot navržený podle kozorožce, druhu divoké kozy, která se vyskytuje v Euroasii, severní a východní Africe a je známá pro své zahnuté rohy.

Robot Bex vzešel z programu Kaleido, v jehož rámci společnost od roku 2015 pracuje na dvounohých robotech. Během práce na projektu Kaleido se inženýři společnosti Kawasaki rozhodli vyrobit robota, který by se dokázal rychle pohybovat po rovné ploše a zároveň i v členitém terénu. Jak můžete vidět na videu níže, Bex je vybaven sadou kol připevněnou na kolenou, což mu umožňuje pohybovat se na rovném povrchu rychleji než pomocí běžné chůze. Pokud naopak použije všechny čtyři končetiny, je schopný zdolat i složitější terén.

Bex unese přibližně 100 kilogramů. Představa Kawasaki je taková, že kromě přepravy stavebních materiálů a jiných těžkých nákladů bude Bex na dálku provádět také kontroly průmyslových areálů, podobně jako to již dělá robot Spot od Boston Dynamics v korejských továrnách Hyundai. Z toho důvodu je horní polovina Bexe plně modulární ­– lze ji upravit do podoby jakéhokoli zvířete, nejen kozorožce.

Bex je dalším přírůstkem mezi výkonnými roboty podobnými zvířatům, jako již zmiňovaný robotický pes Spot společnosti Boston Dynamics nebo robotický jednorožec společnosti XPeng, na kterém se člověk také projede.

Zdroj: engadget.com