Foto: Unsplash

Klimatičtí aktivisté se střetli s policií před německou továrnou Tesla Gigafactory

V pátek se před německou Gigafactory střetli aktivisté protestující proti změnám klimatu s policií. Účastníci protestu prorazili policejní zátarasy a dostali se na pozemek nebo do blízkosti továrny vyrábějící elektromobily společnosti Tesla v německém Grünheide nedaleko Berlína. Šlo o součást plánované pětidenní demonstrace před hlasováním místní vlády, která má příští týden rozhodnout, zda se továrna rozšíří.

Německý list Welt uvedl, že nejméně jedna zúčastněná osoba byla zraněna. Policie prý použila pepřový sprej a obušky, některé demonstrující také zatkla. „Do areálu Gigafactory proniklo osm set lidí,“ uvedla Lucia Mende z organizace Disrupt Tesla. Místní policie však potvrdila, že aktivisté se dostali pouze na pole, které se nachází naproti areálu továrny.

Aktivisté se sjeli z celého Německa, aby zastavili plány Tesly na rozšíření továrny, které by zahrnovalo vykácení nejméně 50 hektarů lesů. Protest podporují i někteří místní obyvatelé, kteří se odvolávají na kontaminaci místních zásob podzemní vody.

Navíc se zdá, že tyto obavy jsou oprávněné. Časopis Wired uvedl, že zásoby podzemní vody v této oblasti pokryjí spotřebu velkého města. Přitom Tesla již v roce 2019 dostala od EPA pokutu za několik porušení předpisů týkajících se nebezpečného odpadu v kalifornské továrně. Společnost přitom tehdy za urovnání zaplatila celkem směšných 31 000 dolarů.

Protestující také kritizují domnělé pokrytectví ohledně elektromobilů. Podle řady z nich jde o formu „zeleného kapitalismu“, který mý zvýšit zisk nalákáním zákazníků na zdánlivě udržitelnější formu automobilového průmyslu.

Zdroj: engadget.com