Foto: Unsplash

Konec řízení pod vlivem alkoholu? V USA schvalují zákon, který nařizuje zavedení technologií detekujících opilé řidiče

Ačkoli většina lidí nerozporuje, že řízení pod vlivem alkoholu je mnohem nebezpečnější než ve střízlivém stavu, počty opilých řidičů ani jejich obětí nijak výrazně neklesají. Jen v USA je na silnicích v opilosti každoročně usmrceno zhruba 10 tisíc osob. Každá země se tomuto problému snaží předcházet jinak, většinou zpřísňováním pravidel či zaváděním častějších kontrol a dechových zkoušek.

Odlišné řešení prosazují ve Spojených státech. Kongres dosud vyvíjel nemalé úsilí na prosazení návrhu zákona o infrastruktuře, který předložil prezident Biden, a jehož jedno z ustanovení zahrnuje i mandát pro technologii proti řízení pod vlivem alkoholu v nových automobilech.

Nyní byl zákon schválen, a to v nezměněné podobě. Brzy by jej měl podepsat také prezident. Součástí nové legislativy je však právě i to, že výrobci automobilů budou muset již do roku 2026 instalovat do svých vozů technologii pro detekci a zastavení opilých řidičů.

Ačkoli zatím není příliš jasné, o jakou technologii půjde, zákon konkrétně požaduje takovou technologii, která by „pasivně monitorovala řidiče motorového vozidla, aby bylo možné přesně určit, zda může být řidič pod vlivem alkoholu“. Tato definice přitom velmi připomíná jednu z technologií, která již funguje například ve vozidlech společností GM či Nissan, a jež pro detekci opilosti využívá infračervenou kamerou.

Návrh zákona o infrastruktuře však zahrnuje i další bezpečnostní opatření, jako je například upozornění na zadní sedadla (přesněji na děti ponechané v autosedačkách), automatické nouzové brzdění nebo varování před vybočením z jízdního pruhu. Tyto funkce přitom již řada nových automobilů nabízí. Nicméně všechna tato nařízení by měla být povinná u všech nových vozů do roku 2026.

Zdroj: engadget.com