Konstruktéři vytvořili pojízdný model vozu Bugatti Chiron v měřítku 1:1, nese i českou stopu

Ze stavebnice Lego je možné postavit téměř cokoliv. Díky přesnému řemeslnému zpracování jednotlivých kostiček a dílků, které jsou normovány s přesností desetin milimetrů a širokému spektru dílů je možné vytvářet obří a velmi pevné konstrukce. Současné možnosti svých hraček se dánská společnost rozhodla demonstrovat vytvořením auta. A to ne jen tak ledajakého – špičkový vývojáři stavebnic lega dostali za úkol vytvořit přesný model sportovního vozu Bugatti Chiron a to v měřítku 1:1.

Bugatti je značka známá tím, že její vozy jsou i v dnešní době montovány z převážné části špičkovými mechaniky s minimem využití automatizačních procesů. I to spojuje lego model a jeho vzor. Kromě vytvoření přesného modelu si konstruktéři auta navíc dali za cíl svůj výtvor oživit, aby mohl skutečně jezdit. I to se jim podařilo.

Lego Bugatti Chiron má hmotnost 1,5 a jeho rozměry přesně odpovídají vzorovému vozu. O jeho pohon se starají standardní motorky, které společnost využívá v některých stavebnicích Lego Technic. Těch je v autě použito 2 304 a o převod jejich výkonu se stará 4032 ozubených koleček. Díky této výbavě má Bugatti Chiron z dílny lega výkon 5,3 koní a dokáže dosáhnout rychlosti 20 km/h.

Pro zkušební jízdu svého vozu si Lego vybralo Andyho Wallace, bývalého jezdce stáje Bugatti a několikanásobného vítěze prestižního závodu 24 hodin Le Mans. Ten po jízdě prohlásil, že si svou jízdu opravdu užil a v životě by jej nenapadlo, že někdy bude řídit skutečný vůz postavený z lega.

Vývoj vozu nese i českou stopu, protože na jeho vývoji měla klíčový podíl skupina inženýrů z Kladna. Celkově jeho vývoj trval podle údajů Lega 13 000 pracovních hodin a využito bylo přes jeden milion kostiček. Už tyto údaje naznačují, že je velmi nepravděpodobné, že by se z tohoto modelu stala plnohodnotná stavebnice a zůstane pouze prototypem. Jen samotný návod ke stavbě by zabral několik beden. Zájemci mohou sáhnout po menším modelu Bugatti Chiron, který má Lego ve své nabídce.

Zdroj: lego.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.