Kontroverzní společnost Kaspersky Lab si chce získat důvěru větší transparentností

Společnost Kaspersky Lab, vyvíjející antivirové programy, se chce zbavit nálepky nedůvěryhodného hráče na poli bezpečnostního softwaru a prosadit se větší transparentností. Včera společnost prohlásila, že se otevře nezávislému posouzení bezpečnosti svého antivirového softwaru.

Ve svém prohlášení upřesnila, že k přezkumu nezávislými odborníky i vládními specialisty odevzdá zdrojový kód svého antivirového softwaru včetně jeho budoucích aktualizací. Také se zavázala, že nechá vyhodnotit jiné aspekty svého podnikání, což by mělo zahrnovat i softwarový vývoj. Přezkoumání softwaru firmy, jejíž antivirové programy používá kolem 400 mil. uživatelé po celém světě, začne v prvním kvartálu příštího roku.

Podle šéfa společnosti Eugena Kasperského nemá společnost co skrývat, přičemž dodal, že „těmito kroky budeme moci překonat nedůvěru a podpořit náš závazek k ochraně všech zemí na naší planetě“. Kaspersky neuvedl podle agentury Reuters žádná jména těch, kdo by software jeho společnosti měl přezkoumávat, nicméně to podle něj budou entity s vysokým renomé v oblasti kybernetické bezpečnosti, jež jsou schopny provádět technické audity a vyhodnocovat potenciální slabá místa v zabezpečení softwaru.

Jak jsme před několika týdny informovali, vláda prezidenta Donalda Trumpa uvalila zákaz na používání veškerého softwaru se značkou Kaspersky Lab ve všech vládních agenturách. Bezpečnostní experti se nemohu shodnout na tom, jestli společnost věděla o tom, že se ruské zpravodajské služby údajně „napíchli“ na její software. Podle izraelských zpravodajských služeb využívají ruští hackeři antivirové programy společnosti, aby se dostali k tajným datům americké agentury NSA (National Security Agency), psaly tento měsíc americké deníky.

Kaspersky vždy nařčení ze spolupráce s ruskými vládními kruhy nebo zpravodajskými složkami vehementně popíral, podle jeho názoru jsou tato tvrzení jen součástí geopolitického informačního zápolení probíhajícího mezi USA a Ruskem.

 

Zdroj: reuters.com, theguardian.com