Foto: se svolením NASA

Kosmická loď Orion se vrátila do Kennedyho vesmírného střediska, začne analýza dat

Orion na začátku minulého měsíce dokončil svoji misi k Měsíci a zpět v celkové délce neuvěřitelných 1,4 milionu kilometrů. 11. prosince sonda úspěšně přistála v Tichém oceánu, o dva dny později ji loď USS Portland vyzvedla a dopravila na námořní základnu San Diego, odkud se kapsle vydala na cestu po souši na Floridu. Do Kennedyho vesmírného střediska se kapsle vrátila 30. prosince.

Nyní, když je Orion zpět v Kennedyho vesmírném středisku, NASA odstraní tepelný štít kosmické lodi, aby mohla provést rozsáhlou analýzu této důležité součásti a přesně určit, jak se jí dařilo při návratu do atmosféry. Agentura také z kabiny Orionu vyzvedne Moonikin Campos, což je testovací figurína, kterou NASA vyslala do vesmíru, aby shromáždila údaje o tom, jak by cesta na Měsíc mohla ovlivnit člověka.

„Artemis I byl významným krokem vpřed v rámci snah NASA o průzkum Měsíce. Připravil půdu pro další misi rakety Space Launch System a Orionu, která má posádku dopravit na cestu kolem Měsíce v rámci mise Artemis II,“ uvedla NASA.

I když Artemis II odstartuje nejdříve v roce 2024, máme se od nynějška do příštího roku na co těšit. NASA slíbila, že složení čtyřčlenné posádky mise oznámí již někdy počátkem letošního roku. Artemis II bude nesmírně důležitou misí, jelikož připraví půdu pro první přistání člověka na Měsíci od ukončení programu Apollo v roce 1972, a nakonec i pro trvalou přítomnost NASA na Měsíci.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.