Foto: se svolením NASA

Kosmická loď Orion úspěšně dokončila průlet kolem Měsíce

Mise Artemis I prozatím probíhá přesně podle plánu. NASA potvrdila, že vesmírná loď Orion včera úspěšně dokončila jeden z klíčových manévrů své cesty: průlet kolem Měsíce, během něhož se dostala pouze 130,5 km nad měsíční povrch. Tento manévr byl zásadní hned z několika důvodů, v neposlední řadě proto, že šlo o kritickou zkoušku pohonného systému.

Orion na své cestě k Měsíci provedl čtyři zážehy pro korekci dráhy a urychlení pohybu. V době zahájení zážehu se kosmická loď bez posádky pohybovala rychlostí 8 084 km/h a 383 km nad měsíčním povrchem, krátce po zážehu letěla rychlostí 8 211 km/h a nacházela se jen 130,5 km nad Měsícem.

Zážeh při průletu byl jedním ze dvou manévrů nezbytných k tomu, aby Orion vstoupil na DRO (Distant Retrograde Orbit) Měsíce. Další podobný zážeh, který loď navede na vzdálenou DRO, se má uskutečnit v pátek 25. listopadu v 16:52 středoevropského času. Orion zůstane na této oběžné dráze přibližně týden, aby otestoval nejrůznější systémy včetně naváděcího, navigačního, komunikačního, energetického a tepelného. Na této dráze se Orion dostane do vzdálenosti 64 374 km za Měsíc. Návrat sondy na Zemi je naplánován na 11. prosince.

Přiblížení Orionu k Měsíci na 130,5 km bylo možné sledovat včera v přímém přenosu, celý záznam si můžete prohlédnout pod tímto článkem.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.