Foto: Unsplash

Koupě telefonu z druhé ruky: Na co si dát pozor?

Koupě chytrého telefonu je někdy běh na dlouhé tratě. Výběr ideálního parťáka pro nejbližší roky se často pohybuje v částce měsíčního platu. Není se tak čemu divit, pokud s výběrem toho pravého stále váháte. Špičkový výkon, tělo bez viditelného poškození a nižší pořizovací cenu by chtěl při koupi chytrého telefonu z druhé ruky asi každý, ale realita často bývá někde jinde. Na co si dát pozor, abyste dostali to, za co opravdu zaplatíte, a jak nenaletět internetovým spekulantům?

Zdroj: Pexels

Pořádně si zkontrolujte hardware a příslušenství

Jedním ze znaků dobré péče o telefon je jeho téměř bezvadný stav. To, zda potenciální prodejce používal pouzdro na mobil a ochranný kryt zjistíte jednoduše rychlou kontrolou těla chytrého telefonu. Zkontrolujte také, zda všechny strany pořádně přiléhají a funkčnost jednotlivých tlačítek. Při koupi z druhé ruky se viditelným známkám používání zřejmě nevyhnete, ale čím méně jich bude, tím se snižuje riziko snížené funkčnosti zařízení v budoucnosti.

Přibalení originální krabice, sluchátek, případně nabíječky může být dobrým signálem. I v tomto případě ale platí: důvěřuj, ale prověřuj. Veškeré příslušenství, které získáte koupí k telefonu, byste si před jeho převzetím měli pořádně vyzkoušet. Formulka „příslušenství v ceně“ sice může být skvělým lákadlem, ale někdy i tahákem, jak učinit prodej atraktivnějším, zbavit se nefunkčních doplňků a v konečném důsledku o pár eur navýšit cenu.

Zdroj: Pexels

Vyzkoušejte si základní funkce

Předtím, než někomu za telefon zaplatíte, měli byste si jej pořádně vyzkoušet. Nejlepší je v tomto případě osobní odběr. Budete tak mít dostatek času vyzkoušet alespoň základní funkce. Zaměřte se na funkčnost fotoaparátu a kvalitu fotografií. Ty mohou odhalit případné škrábance na fotoaparátu, kterých jste si v předchozím kroku nevšimli.

Po vložení SIM karty snadno zjistíte, zda telefon není blokován na vašeho operátora. Vyzkoušejte si zapnout data, připojit se na wifi a v ideálním případě se zaměřte na zvuk reproduktorů při přehrání videa či hudby. Krátký telefonát zase odhalí funkčnost mikrofonu a zapomínat byste neměli ani na rychlý test Bluetooth.

Zdroj: Pexels

Všímejte si během toho rychlosti zařízení či rychlosti odezvy, které vám mohou také něco napovědět o stavu chytrého telefonu.

Hodně se ptejte

Důležité je nestydět se prodejce zeptat na vše, co vás zajímá. Již samotný způsob odpovědí dokáže v mnoha případech odhalit podvodníky a ušetřit vám v budoucnu spoustu času.

Zajímejte se také o:

  • důvod prodeje telefonu,
  • podrobný stav telefonu,
  • případné nedostatky,
  • způsob převzetí a způsob platby,
  • číslo IMEI.
Zdroj: Pexels

Koupě telefonu z druhé ruky může být dobrým způsobem, jak získat spolehlivé zařízení za výhodnou cenu. V některých případech se ale nemusí vyplatit. Nejdůležitější je dopřát si dostatek času na výběr telefonu, prověření prodejce a samotnou zkoušku chytrého telefonu. S koupí se příliš neunáhlete a nenechte se zaslepit lákavými popisy inzerátů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.