„Kryptoměny zabíjejí lidi,“ řekl Bill Gates

Zakladatel společnosti Microsoft, vizionář a filantrop Bill Gates v nedávném rozhovoru ostře kritizoval systémy kryptoměn a jejich anonymitu. Díky tomu je mohou využívat zločinci nebo teroristé a jejich systém také usnadňuje možné daňové úniky. Svou kritiku přednesl v rámci diskuzního fóra Reddit Ask Me Anything.

Největším problém podle Gatese je, že nad transakcemi chybí jakýkoliv dohled a mohou tak být využívány v rámci mnoha nelegálních činností. Díky tomu jsou využívané pro financování terorismu nebo k prodeji drog. Gates použil formulaci, že kvůli tomu zabíjejí lidi „poměrně přímým způsobem.“

Kromě anonymity je podle Gatese problémem i snadná dostupnost, účty nemusí být otevírány v bankách, při převodu transakcí není nutné, aby byl plátce někde fyzicky přítomen. To poskytuje kryptoměnám výhodu oproti anonymní hotovosti. Gates také varoval, že dynamický vývoj na kryptoměnových trzích může být pro investory riskantní, zvláště pokud podlehnou jeho kouzlu a investují tam větší množství svého kapitálu.

To ostatně dokazuje i vývoj posledních několika měsíců, kdy nejpopulárnější měna Bitcoin, která do velké míry ovlivňuje i kurzy dalších měn, vystoupala na počátku prosince ke kurzu téměř 20 000 dolarů za token a v polovině ledna její hodnota spadla pod 7 000 dolarů. Od té doby její hodnota opět stoupla a nyní se pohybuje kolem 11 000 dolarů za jeden token.

Bill Gates dříve myšlenku svobodné měny, která by byla nezávislá na státních institucích a jejíž hodnotu by určovali pouze samotní uživatelé, podporoval. Původní vizionářskou myšlenku čisté měny však nahradilo částečné rozčarování, protože ji začali využívat zločinci, teroristé a vyděrači. Přesto jsou kryptoměny stále populárnější, jak naznačuje růst kurzu i počtu kryptoměn jako takových.

Zdroj: cnbc.com cnet.com