Foto: Unsplash

Které databáze vám mohou pomoci při koupi ojetého vozu

Plánujete koupi ojetého vozu? Pokud ano, rozhodně se vyplatí velká dávka obezřetnosti. V první řadě byste se měli vždy zajímat o historii vozidla, které vás zaujalo. Tyto důležité informace přitom nejsou žádným tajemstvím, zjistit je o kterémkoli automobilu můžete pomocí VIN kódu. Kde kód najít, co všechno se z něj dozvíte a kam jej zadávat, vám prozradíme v následujícím článku.

Co je VIN kód

Vehicled Identification Number (zkratka VIN) znamená v překladu identifikační číslo vozidla. Jde o zcela jedinečný kód každého vozu, který obsahuje 17 písmen a číslic. VIN dostane každý vyrobený vůz. A právě pomocí tohoto kódu lze dohledat přesnou specifikaci a historii daného automobilu. Při výběru ojetiny by s ním tedy měli pracovat prodejci, ale vyžadovat by jej měli zejména zákazníci. Nicméně pravdou je, že VIN nenajdete až u 57 % inzerátů ojetých vozů, problémem je i uvádění neúplného kódu.

To je dáno zejména neseriózními prodejci ojetin, kteří se snaží tento kód zatajit, aby si zákazník před koupí nemohl nechat vozidlo detailně prověřit. Každopádně velkou výhodou je, že VIN bychom měli u každého automobilu najít vyražený přímo na některé z jeho částí (někdy bývá i na více místech) a také v dokladech vozidla. Na karoserii VIN najdeme zpravidla pod čelním sklem, v motorovém prostoru vozidla či na typovém štítku na předních dveřích či sloupku. Umístění tohoto kódu se liší u každé značky i modelu auta.

Jaké informace můžete pomocí VIN kódu dohledat

Vzhledem k tomu, že VIN je v podstatě rodným číslem automobilu, lze se dozvědět veškeré informace, které s daným vozidlem souvisí. Pochopitelně tak jde o rok výroby, výrobce, značku, model, podrobnosti o výbavě nebo třeba typ motoru či převodovky.

Nicméně – a to je zvlášť důležité – kód obsahuje i informace nejen od výrobce, ale i od autorizovaných prodejců, sběren či šrotoven, pojišťoven a také od vládních institucí (zejména dálničních bezpečnostních agentur, orgánů činných v trestním řízení a odděleních motorových vozidel). Díky tomu můžete snadno zjistit, zda vozidlo nemá stočený tachometr, dozvíte se historii nehod a vlastnictví, kdy a kde bylo servisováno, jestli není evidováno jako odcizené, není zatíženo leasingem nebo spotřebitelským úvěrem. Mezi další praktické informace patří i aktuální tržní cena vozu, archivní fotografie či skóre bezpečnosti v crash testech.

Jak zjistit informace z VIN kódu

Pokud již znáte VIN vámi vybraného automobilu, všechny potřebné údaje z něj získáte pomocí databáze CheckCarDNA nebo myfreevin.com/cz. Jednoduše kód zadáte do vyhledávajícího políčka na uvedených stránkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.