Foto: se svolením Venturi

Kvůli změně klimatu musel být přepracován jediný elektromobil na Antarktidě

K modernizaci většiny elektromobilů dochází zpravidla kvůli zvýšení výkonu nebo dojezdu, příčina modernizace jediného elektromobilu na Antarktidě je ale zcela jiná. Vylepšení bylo nutné provést kvůli klimatickým změnám, které se ledového kontinentu také výrazně dotýkají.

Společnost Venturi uvedla, že musela modernizovat svůj elektrický Explorer Venturi Antarctica právě kvůli oteplení tohoto světadílu. Původně byl vůz navržen pro provoz při teplotách -50 °C, ale v současné době se na Antarktidě pohybují teploty okolo relativně příjemných -10 °C. Společnost proto do vozu musela přidat ventilační systém s přívodem vzduchu, který brání přehřívání kabiny, zatímco další ventilace hlídá, aby nedošlo k přehřátí elektroniky. Vyměnit bylo potřeba i pásová kola, na něž se měkčí sníh lepil a znemožňoval pohyb. Elektromobil Antarctica byl navíc zkonstruován, aby ujel 50 km, nicméně vědci dojezd raději upravili na pouhých 40 km.

Antarctica je v provozu na belgické výzkumné stanici Princess Elisabeth Antarctica od prosince 2021. Má dva motory o výkonu 80 koní a jen 52,6kWh baterii. O výkon však u tohoto vozidla nejde. Jeho hlavním cílem je totiž pomoci při provádění výzkumu, aniž by došlo ke znečištění relativně nedotčené oblasti Země.

Tato situace ukazuje, nakolik může globální oteplování ovlivnit dopravu. Při navrhování výzkumných vozů možná budou muset výrobci do budoucna přihlížet právě i ke změně průměrných teplot.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.