Laserové zbraně se pomalu stávají realitou, armády je v příštím desetiletí budou mít v běžné výbavě

Laserové zbraně byly dlouho pouze prvkem sci-fi literatury a filmů. Nejvíce diváků se s nimi setkalo v rámci kultovní série Star Wars. O opravdových laserových zbraních snili vojenští odborníci přibližně stejnou dobu, avšak až do nedávna marně. Ne že by lasery nenašly na bojištích svá uplatnění, jejich funkce ale byla sekundární a sloužily pro označování cílů a přesnou navigaci, v posledních letech ale začala americká armáda používat i destruktivní lasery, schopné sami o sobě eliminovat cíl.

Tak jako každá jiná konvenční zbraň je i laser založený na předávání energie. Není to však energie mechanická nebo chemická ale světelná. Laserový paprsek dokáže soustředit velké množství energie na jeden konkrétní bod. A právě jeho výběr je klíčový, protože laser dokáže být na střední vzdálenost extrémně přesný. Může tak oslepit řidiče nebo zasáhnou nádrž s palivem či jiné citlivé místo.

Podle nedávného článku Aviation Week & Space Technology, který se soudobým laserovým zbraním věnoval dochází v současnosti u vojenských laserů ke dvěma souběžným fenomény. Jedním z nich je zvyšování výkonu a druhým potom minimalizace rozměrů. Lasery se tak mohou stát součástí zbraňového systému lodí, aut i letadel. Spekuluje se o tom, že právě tento typ zbraní by se mohl stát účinnou odpovědí na čím dál nebezpečnější drony.

Lasery mají také své nevýhody. Jejich provoz vyžaduje poměrně velké množství energie, která se musí soustředit v jednom okamžiku. Asi nejzásadnější nevýhodou, kterou se zatím nepodařilo eliminovat jsou ztráty, které laser má při průchodu atmosférou, kde se rozptyluje od vodu nebo poletující prach.

Laserové zbraně se v příštím desetiletí pravděpodobně dočkají velkého rozvoje a stanou se běžnou součástí výbavy vojenské techniky.

Zdroj: aviationweek.com