Foto: se svolením ESA

Lego vyrobilo kostky z meteoritického prachu

Existuje spousta Lego stavebnic s vesmírnou tematikou, nyní ale jsou i samotné kostky Lego vyrobené vesmírných materiálů. Dánský výrobce kostek se spojil s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA) a vyrobil Lego kostky ze skutečného prachu z meteoritů. Kostky jsou až do 20. září vystaveny v několika obchodech Lego, včetně velké pobočky na 5. avenue na Manhattanu.

Tento projekt ale není jen pro zábavu, má totiž sloužit zároveň jako ukázka konceptu, jak by astronauti mohli využít měsíční prach ke stavbě měsíčních struktur. Vezměte si, kolik energie a peněz je potřeba na dopravu stavebních materiálů ze Země na Měsíc. Změnilo by to pravidla hry, pokud by se vše stavělo z již existujících měsíčních materiálů.

Na povrchu Měsíce se nachází vrstva hornin a minerálů, která se nazývá měsíční regolit. Je snadno dostupný a existuje několik perspektivních metod jeho přeměny na stavební materiál. Koneckonců, lidé staví stavby z hlíny, zeminy a písku již tisíce let.

Na Zemi však není příliš mnoho měsíčního regolitu, se kterým by lidé mohli experimentovat. Vědci z ESA si vyrobili vlastní regolit rozemletím opravdu starého meteoritu. Z prachu z tohoto meteoritu vytvořili směs, kterou použili k 3D tisku dílků Lega. A měsíční kostky byly na světě. Lego vesmírné kostky do sebe cvakají stejně jako běžné kostky Lego, i když jsou jen v jedné barvě (samozřejmě vesmírně šedé.)

Tak uvidíme, zdali budou mít lego kostky budoucnost i ve vesmírném stavebnictví. Nedávné návrhy lunárních stanovišť se dosud pohybovaly od něčeho, co připomíná mobilní dům, až po plnohodnotné nafukovací vesnice.

Zdroj: engadget.com