Foto: Unsplash

Lékaři pravděpodobně našli způsob, díky němuž pacienti s transplantovanými orgány nebudou muset používat léky potlačující imunitu

Transplantace orgánů každým rokem zachraňuje stovky tisíc lidských životů, má ale i své nevýhody. Tou hlavní je skutečnost, že pacienti po transplantaci musí již doživotně přijímat léky, které potlačují jejich vlastní imunitní systém, a to z toho důvodu, že právě tento systém za normálních okolností bojuje proti buňkám, které nejsou tělu vlastní, tedy i proti darovanému orgánu.

Kromě potlačení imunity s sebou léky nesou také mnoho vedlejších účinků, například včetně vyššího rizika infekcí. Navíc se často stává, že se darovaný orgán po zhruba deseti letech „opotřebuje“, a to především proto, že imunitní systém jej časem přece jen poškodí.

Vědci se proto již dlouho snaží najít trvalé řešení tohoto problému, prozatím však nebyli příliš úspěšní. To se ale nyní možná změní. Tým výzkumníků ze Stanfordovy univerzity totiž zveřejnil závěry, které dokládají, že se jim podařilo najít způsob, který má potenciál pomoci alespoň některým pacientům.

Nová metoda byla uplatněna na velmi mladých pacientech, kteří se narodili se vzácným dědičným onemocněním zvaným Schimkeho imunoosseální dysplazie (SCOD). Toto onemocnění může způsobovat řadu zdravotních problémů včetně zakrslosti, selhávání ledvin a oslabení imunitního systému. Vědci však uvedli, že právě oslabený imunitní systém dětí zároveň umožnil jeho přeprogramování tak, aby se k darovaným orgánům již nechoval jako k nepřátelským.

Aby svoji teorii potvrdili, transplantovali pacientům kostní dřeň (která obsahuje kmenové buňky, jež jsou stavebními kameny imunitních buněk) spolu s ledvinou od stejného dárce. Před operací byla příjemcům také podána imunosupresivní léčba a darované orgány byly ošetřeny tak, aby byly zbaveny imunitních buněk, které by mohly napadnout hostitelské tělo. Výsledek byl přitom velmi dobrý – u všech tří pacientů se postup osvědčil (u žádného z nich nedošlo k odmítnutí dárcovského orgánu). A ani po 22 až 34 měsících nedošlo k nepříznivé reakci imunitního systému, a to aniž by jim byly podávány léky na tlumení imunitní reakce.

Přestože jde o pozoruhodné výsledky, jsou založeny jen na velmi malém vzorku a bude nutné postup potvrdit. Skvělou zprávou nicméně je, že vědci z Dukeovy univerzity na začátku tohoto roku provedli podobnou dvojitou transplantaci u chlapce s oslabeným imunitním systémem, který potřeboval nové srdce, a první údaje naznačují, že jeho tělo darovaný orgán plně přijalo.

Zdroj: gizmodo.com