Foto: se svoelním Garmin

Lékaři testují chytré hodinky Garmin, mohly by provádět některé lékařské úkony

Chytré hodinky prozatím nenahradily klinická zařízení při návštěvě nemocnice kvůli nedostatečné přesnosti a spolehlivosti. Nicméně výzkumníci neustále hledají způsoby, jak tato zařízení využít i v klinickém prostředí. Projekt ve Velké Británii například zkoumá, zda by bylo možné využít Garmin Venu 2 a specializovanou doprovodnou aplikaci, ta by pomohla lékařům a sestrám a převzala jejich práci na šest minut.

Konkrétně by šlo o šestiminutový test chůze (6MWT), který se používá k diagnostice a monitorování řady kardiovaskulárních a plicních onemocnění. Patří mezi ně stavy, jako je plicní hypertenze, které jsou, pokud se neléčí, smrtelné.

Test vyžaduje, aby pacient chodil šest minut v kuse po rovném, tvrdém povrchu, což srdce dostatečně zatěžuje, aby bylo možné změřit jeho kapacitu. Odborník na začátku a na konci změří pacientovu srdeční frekvenci a hladinu kyslíku v krvi. I když je tento test jednoduchý a spolehlivý, není dokonalý, prozradil vedoucí projektu Dr. Joseph Newman. Digitalizace a možné použití na dálku by jej těchto nedokonalostí zbavilo. Řadě pacientů se totiž podle jeho slov nechce trmácet do nemocnice jen proto, aby se prošli po chodbě.

Proto lékaři začali hledat způsoby, jak tento test změnit. Konkrétně chtěli zjistit, jestli by se test dal zkrátit na jednu minutu a zda by ho pacient mohl provádět doma pomocí zařízení Venu 2, což by pomohlo výrazně snížit počet potřebných návštěv v nemocnici.

Hodinky byly pro účely testování připojeny k zabezpečené a specializované platformě pro klinické testy, kterou vytvořila společnost Aparito. Ta byla následně rozeslána pacientům, kteří byli instruováni, aby si hodinky nasadili a procházeli se venku, aby mohli provést vlastní testy.

Ačkoli výzkumníci byli otevřeni všem výrobcům chytrých hodinek, Garmin zvolili proto, že nabízel snadný přístup k surovým datům i k algoritmicky odvozeným proměnným. Zároveň tyto hodinky nabízejí dobry poměr ceny a výkonu, přesné senzory a snadné ovládání. Nicméně neznamená to, že výsledná aplikace by nemohla fungovat s dalšími značkami chytrých hodinek.

Zdroj: engadget.com