Létající oblek hravě překoná náročnou výcvikovou dráhu britských mariňáků, jeho konstruktér to ukázal v praxi

Armády jsou, minimálně od počátku dvacátého století (ale jistě bychom našli mnoho případů již dříve) ,nositelem pokroku a nových vynálezů a nejinak je tomu i v současnosti . Řada armád světa testuje futuristické technologie ve formě zbraní, speciálních obleků s prvky exoskeletů. Nyní Britská armáda vyzkoušela létající oblek, podobný jetpacku.

Jedná se o zatím prototyp zařízení, jež vyvinula společnost Gravity Industries, jejíž zakladatelem je Richard Browing, bývalý záložník Královského námořnictva. V roce 2017, po odchodu z armádních služeb, se Browing rozhodl přejít na pole vývoje nových technologií, založil si společnost Gravity Industries jejíž cílem bylo vyvinout létající oblek.

Daedalus Mark 1, jak se první funkční prototyp zařízení nazývá, pracuje se šesti malými tryskovými motory. Dva z nich jsou umístěny na zádech nositele a po dva potom na každém předloktí. Zádové motory pomáhají s celkovým zdvihem a zajišťují, aby veškerá váha nebyla na rukou. Ruční potom slouží k přesnému pilotování a ovládání směru letu.

Tryskové motory umístěné na předloktích působí poněkud neohrabaně, avšak po sérii vylepšení si není problém představit využití podobného zařízení třeba pro průzkumné vojenské účely. Oblek neumožňuje létání ve velkých výškách, ale k překonávání drobných překážek nebo pro skoky na vzdálenost několika metrů stačí. Dá také vojákovy potřebnou rychlost. Důležité také je, že oblek je zcela nezávislý na vnějších zdrojích paliva. Jak dlouho dokáže fungovat specifikováno nebylo.

Browning pokroky své společnosti v minulosti prezentoval také například na festivalu Comic Con v San Diegu, kde kromě tryskového obleku předvedl i speciální helmu s displejem, který ukazuje vybrané letové údaje a umožňuje kontrolu spotřeby paliva.

Zdroj: theverge.com