Foto: se svolením Joby Aviation

Letecké taxi společnosti Joby Aviation bylo schváleno FAA k letovým zkouškám

Společnost Joby Aviation získala od Federálního úřadu pro letectví (FAA) povolení k zahájení letových zkoušek svého prvního sériového prototypu létajícího taxíku. Jde o velký krok k cíli společnosti, jímž je začít poskytovat letadlo eVTOL zákazníkům již v roce 2024 a do roku 2025 zahájit provoz letecké taxislužby.

„Letoun nyní projde počátečními letovými zkouškami a poté bude dodán na leteckou základnu Edwards v Kalifornii, kde bude použit k demonstraci potenciálního využití v logistice,“ uvedla společnost Joby.

Letoun může vzlétnout a přistát jako vrtulník, poté sklopit svých šest rotorů do vodorovné polohy a může letět jako letadlo rychlostí až 322 km/h. Je navržen tak, aby na jedno nabití dokázal přepravit pilota a čtyři cestující na vzdálenost až 160 km. Joby zároveň tvrdí, že jeho letoun je téměř neslyšný a asi 100krát tišší než běžná letadla při vzletu a přistání.

První sériový prototyp společnosti Joby nedávno sjel z montážní linky v Marině v Kalifornii. Po získání zvláštního osvědčení letové způsobilosti od FAA může společnost Joby provádět letové zkoušky svých sériových leteckých taxíků, které naváží na testy s prototypy, jež byly zahájeny v roce 2017. V květnu loňského roku společnost získala další zásadní povolení, a to osvědčení FAA pro komerční provoz.

Nyní musí Joby překonat největší překážku v podobě typové a výrobní certifikace FAA, aby společnost mohla v rámci komerčních letů převážet platící cestující. Tohoto cíle by mělo být dosaženo již za 18 měsíců. Společnost Joby je mezi konkurenčními společnostmi nejdál.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.