Letiště Heathrow a Gatwick pracují na protidronové obraně

Těsně před vánočními svátky a během nich postihl letiště Gatwick, které je svou rozlohou i počtem odbavených pasažérů druhým největším civilním letištěm ve Velké Británii, rozsáhlý výpadek. Ten nastal díky tomu, že přímo v areálu letiště v bezprostřední blízkosti ranvejí byly spatřeny drony. Provoz byl po dobu vyšetřování incidentu přerušen na několik dní a drony se dokonce údajně několikrát vrátily zpět.

Ačkoliv se polici podařilo údajné pachatele dopadnout a vyšlo najevo, že jejich cílem nebylo spáchání teroristického útoku, celá situace poukázala na radikální nedostatky v bezpečnostním zajištění citlivých bodů, jako jsou letiště.

Na letiště Heathrow a Gatwick byly několik dní po incidentu nainstalovány speciální izraelské systémy na obranu proti dronům a obě letiště také uvedla, že pracují na dalším rozšiřování bezpečnostních systémů. K této inciativě se přidalo také letiště v Edinburghu, které uvedlo, že na systému obrany pracuje delší dobu a zatím jej zajištují speciální hlídky.

Z pochopitelných důvodů neuvedlo ani jedno z letišť přesnější informace o tom, jaký typ ochrany hodlá použít. Všechna pouze uvedla, že by výsledná úroveň protidronového zabezpečení měla být srovnatelná s tou, kterou poskytuje vojenská technologie.

Systém, který zapůjčila armáda londýnským letištím krátce po Vánocích, pochází z produkce izraelské zbrojní společnosti Rafael. Ta je založena na principu zablokování rádiových signálů mezi dronem a ovladačem a umožňuje mimo jiné krátce dron ovládnout a bezpečně s ním přistát. Podle informací BBC byly systémy z letiště staženy a vedení letišť se nyní pokusí je v co nejkratším čase nahradit vlastní infrastrukturou.

Celá událost vyvolala debaty o tom, jaké nebezpečí mohou drony znamenat pro bezpečnost dopravních systémů. V případě letiště Gatwick stačilo pouhé pozorování dronu, který ani nebyl vyfotografován, a podle některých odborníků tam ani nemusel být, k tomu, aby byl provoz na letišti zastaven na více než tři dny.

Zdroj: theverge.com