LG v Evropě příští rok otevře největší továrnu na baterie do aut

Jihokorejská společnost LG Chem (patřící pod jihokorejského obra) vybuduje v Polsku největší evropský závod na výrobu lithium-iontových baterií pro automobily. Polský automobilový průmysl se v současnosti připravuje na masovou produkci elektromobilů.
Padající ceny baterií a vzrůstající tlak na omezování emisí u nových aut vedou automobilky k tomu, aby se stále více věnovaly vývoji a výrobě elektrických vozů nebo hybridních vozidel. Velcí výrobci aut počínaje Volkswagenem, Volvem, BMW až po GM, Daimler nebo Jaguar  mají v plánu do několika let částečně nebo úplně nahradit auta se spalovacími motory. Evropě však chybí velké továrny na výrobu baterií a většina komponent k nim se dováží z Číny nebo Jižní Koreje. V Evropě se tak ozývají hlasy, aby se výroba baterií přesunula na starý kontinent.
Volání vyslyšela jako jedna z prvních právě společnost LG Chem, která v polské Vratislavi investuje do nového závodu 5,9 mld. zlotých (zhruba 37 mld. Kč). Vratislav leží asi 190 km od hranic s Německem, kde automobilka VW Group plánuje do roku 2030 investovat 20 mld. eur do vozů s nulovými emisemi a vyrobit 3 miliony elektromobilů ročně do roku 2025.
Jihokorejská firma očekává, že v závodě se bude vyrábět od roku 2018 až 100 000 baterií za rok a zaměstná kolem 2 500 lidí. Baterie se budou podle agentury Reuters dodávat i do vozidel největších automobilek. V prohlášení společnost uvedla, že si Polsko vybrala proto, že podle ní je to nyní v Evropě „nejkompetitivnější lokalita“ v automobilovém průmyslu a díky tomu bude moci uspokojit poptávku evropských zákazníků a globálních výrobců aut.
V prohlášení také stojí, že součástí továrny má být výzkumné a vývojové centrum, v němž bude pracovat zhruba 400 inženýrů s různými specializacemi, od automatizace, elektroniky a IT po odborníky na chemii. Materiály k výrobě baterií se mají nejprve dovážet z jihokorejské mateřské společnosti a později možná i od polských dodavatelů.

Zdroj: reuters.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.