Foto: Unsplash

Lidské výkaly mají potenciál léčit řadu onemocnění, vědci tvrdí, že bychom je měli uchovávat pro pozdější využití

K inovativním a zároveň pro většinu lidí nechutným závěrům došli vědci z Harvardu a dalších univerzit. Navrhují totiž, aby byl v celé zemi zřízen nový typ banky: banka na lidské výkaly. Tvrdí totiž, že by lidem mělo být umožněno, aby si relativně brzy ve svém životě uložili vzorek vlastní stolice, který by následně mohl být uchováván po neomezenou dobu a později v případě potřeby použit k obnovení nevyváženého střevního mikrobiomu.

Fekální mikrobiální transplantace (FMT) se stala standardní léčbou chronických infekcí způsobených Clostridioides difficile. Odstraněním střevního mikrobiomu člověka pomocí antibiotik a následným zavedením zdravé dárcovské stolice lze mikrobiom resetovat tak, aby se zabránilo návratu škodlivých bakterií Clostridioides difficile . Vědci však doufají, že tyto transplantace mají velký potenciál při léčbě řady dalších chorob a při zlepšení celkového zdraví. Mikrobiom je totiž pro celkové fungování a zdraví člověka extrémně důležitý.

„Autologní FMT má potenciál při léčbě autoimunitních onemocnění, jako je astma, roztroušená skleróza, zánětlivá střevní onemocnění, cukrovka, obezita, a dokonce i srdeční choroby a stárnutí,“ uvedl spoluautor Scott T. Weiss.

Jedním z negativ tohoto postupu je však velmi obtížné předvídání účinků dárcovské stolice na mikrobiom příjemce. Právě vlastní stolice odebraná v mladém věku se podle vědců zdá být ideální. Podobný postup se přitom již používá v jiných oblastech medicíny. Například pacienti s rakovinou krve si mohou nechat odebrat část svých kmenových buněk souvisejících s imunitou předtím, než podstoupí chemoterapii, a poté jsou tyto buňky vráceny zpět, aby pomohly uzdravit kostní dřeň poškozenou léčbou. Dalším příkladem jsou kmenové buňky získané z pupečníkové krve, které lze skladovat pro případ, že se u dítěte objeví určité zdravotní problémy.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.