Lidstvo směřuje k těžbě vzácných kovů pro baterie ze dna oceánů, půjde o největší těžební projekt v dějinách

Jedním z nejčastěji využívaných výdobytků moderní doby jsou baterie. Díky stále rostoucí touze po elektrifikaci mnoha oborů se z baterií, především tedy akumulátorů, stává nedostatkové zboží. Na přenosných zdrojích energie jsou závislé produkce velkých společností jako je Apple, Dell nebo Tesla a částečně i Google nebo Amazon.

Odborníci proto pátrají po nových zdrojích vzácných kovů jako jsou kobalt, měď, mangan a nikl, jež jsou pro výrobu akumulátorů nezbytné. V současnosti pochází většina produkce těchto materiálů z Afriky. Tam však kvůli jejich těžbě dochází k rozsáhlému odlesňování a dalším razantním zásahům do životního prostředí. V nedávné době se navíc objevily zprávy o naprosto nevyhovujících pracovních podmínkách, kterým často musí čelit i dětští horníci.

Někteří odborníci na geologii a těžbu zdůrazňují, že bude nutné poměrně brzy začít využívat alternativu klasické těžby a to tu, jež využívá nerostné bohatství ze dna oceánu. Wil S. Hylton ve svém článku na serveru theatlantic.com zmiňuje, že se lidstvo musí začít chystat na jednu z největších těženích operací ve své historii.

Už v příštím roce by měl být Organizací spojených národů ratifikován nový zákoník, který bude upravovat možnosti těžby v mezinárodních vodách. Problém však může být v tom, že nikdo nemůže přesně předpovědět jaké bude mít hlubokomořská těžba dopady na životní prostředí. Důležité je, aby lidstvo snahou o zavedení zelené energie a ekologičtější cesty nedopustilo nezvratných změn, jež by mohly planetu více poškodit než ji reálně pomoci.

Zdroj: theatlantic.com