Foto: Lockheed Martin

Lockheed Martin vyrobí kosmickou loď s jaderným pohonem, která lidstvo dopraví na Mars

NASA a DARPA vybraly leteckou společnost Lockheed Martin, aby vyvinula kosmickou loď s jaderným raketovým motorem. Projekt nese název DRACO (Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations) a agentury plánují první prototyp předvést nejpozději v roce 2027. Kosmická loď by poté byla použita na lety na Mars.

Jaderný tepelný pohon (NTP) má oproti raketám s chemickým pohonem několik výhod. Zaprvé je dvakrát až pětkrát účinnější, což umožňuje lodím cestovat rychleji a na delší vzdálenosti. Kromě toho díky menší potřebě pohonných látek zůstává na lodi více místa pro posádku a pro uložení vědeckého vybavení. “Zkrácení doby letu je pro lidské mise na Mars zásadní, aby se omezilo vystavení posádky radiaci,” řekl Kirk Shireman, viceprezident pro kampaně lunárního výzkumu společnosti Lockheed Martin.

Jaderný pohonný systém je navržen tak, aby byl mimořádně bezpečný a spolehlivý, a využívá palivo s vysokým obsahem nízko obohaceného uranu k rychlému ohřevu superchladného plynu, jako je kapalný vodík,” uvedl mluvčí společnosti BWX, která dodá reaktor a palivo. “Při zahřívání se plyn rychle rozpíná a vytváří tah, který pohybuje kosmickou lodí účinněji než typické chemické spalovací motory.”

Aby potlačila obavy z úniku radioaktivních látek do zemské atmosféry, plánuje NASA zapnout reaktor až po dosažení jaderně bezpečné oběžné dráhy, kde by při případných potížích nehrozilo ohrožení lidí na Zemi. Jaderné reaktory budou pravděpodobně hrát klíčovou roli také při napájení budoucích marťanských kolonií. NASA testovala malé a přenosné verze této technologie již v roce 2018.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.