Londýnská policie chce rozmístit kamery rozpoznávající obličeje po celém městě

S velmi vážným krokem přišla městská londýnská policie, ta totiž plánuje rozmístit po celém Londýně speciální kamery, které umí rozpoznávat lidské obličeje. Celý projekt dosud procházel fází testování, nyní je ale připraven k začlenění do každodenní policejní praxe.

Podle BBC News mají být kamery umístěny na místech, která jsou všeobecně oblíbená (a to jak mezi Londýňany, tak mezi turisty). Půjde tak například o nákupní centra Westfield a West End. Každá kamera bude snímat tváře kolemjdoucích a porovnávat je s policejní databází pachatelů závažných a násilných trestných činů. Pokud se stane, že kamera někoho „rozpozná“, informuje policii, kteří jej prověří. V případě, že daná osoba bude na seznamu hledaných pachatelů, policie jej zatkne.

Není překvapením, že nová technologie vyvolává pobouření společnosti. Rozhodně není příjemné být bezdůvodně zadržen policií například cestou do práce. Výsledky jednoho z testování totiž ukázaly, že kamera až z 81 % případů určila shodu náhodného kolemjdoucího s pachatelem nesprávně. Pomocný komisař Met Nick Ephgrave má však odlišný názor a tvrdí, že algoritmy, které technologie využívá, jsou ze 70 % přesné a falešné upozornění připadá pouze na jeden z jednoho tisíce případů.

Daleko horší, než být bezdůvodně zadržen, je ale samotná ztráta soukromí. Technologie využívající rozpoznávání obličeje je kvůli tomu kritizována po celém světě (proti je řada autorit zabývajících se lidskými právy a například i společnost Google). Danou technologii je navíc snadné zneužít.

Ředitel společnosti Big Brother Watch ke stanovisku policie dokonce dodává, že „toto rozhodnutí představuje obrovské zpřísnění dohledu a vážné ohrožení občanských svobod ve Velké Británii“.

Zdroj: theverge.com