Foto: Unsplash

Vozidla s nulovými emisemi tvořila v loňském roce téměř 19 procent prodejů automobilů v Kalifornii

Podle údajů, které v pátek zveřejnila Energetická komise státu Kalifornie (CEC), tvořily elektrické vozy, plug-in hybridy a vozy s palivovými články 18,8 procenta všech prodejů nových automobilů v Kalifornii v loňském roce. V roce 2022 si obyvatelé Kalifornie koupili celkem 345 818 vozidel s nulovými emisemi (ZEV), což je o 38 procent více než před rokem a o 138 procent více než v roce 2020. Asi není překvapením, že většinu vozidel s nulovými emisemi, která si obyvatelé Kalifornie loni pořídili, tvořila vozidla Tesla. Podle francouzské tiskové agentury AFP byly přibližně dvě třetiny z 345 000 vozidel ZEV prodaných v Kalifornii v roce 2022 vyrobeny právě touto automobilkou.

Ačkoli elektromobily a další vozidla s nulovými emisemi tvoří téměř pětinu prodejů nových automobilů v Kalifornii, tak má stát stále ještě co dohánět. Například v Norsku tvořily elektromobily v roce 2021 65 procent prodejů nových automobilů a v roce 2022 dokonce 79,3 procent.

Nicméně je nutné mít na vědomí, že trh s automobily v Norsku je mnohem menší. I když v Norsku tvořily elektromobily 65 procent prodejů nových automobilů, prodali tamní prodejci jen 113 715 elektromobilů. To je přibližně třetina počtu vozidel s nulovými emisemi prodaných v Kalifornii v loňském roce.

Navíc je pravděpodobné, že v příštích několika letech dojde v Kalifornii k dalšímu výraznému zvýšení prodeje elektromobilů. CEC minulý měsíc oznámila, že vynaloží přibližně 2,6 miliardy dolarů na vybudování 90 000 nových nabíječek pro elektromobily po celém státě. Kalifornská rada pro zdroje ovzduší poté vyčlenila dalších 2,6 miliardy dolarů na pobídky pro spotřebitele a firmy, aby přešli na elektromobily.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.