Macron oznámil vznik francouzských vesmírných vojenských sil

Francie včera oslavila Den dobytí Bastily, jeden ze svých nejvýznamnějších státních svátků, který připomíná vstup do moderní éry francouzského národa. V rámci oslav tohoto svátku oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron založení nového odboru v rámci francouzského letectva, jež bude mít na starosti velení vesmírných operací.

Nová vojenská doktrína, jež se zřízením této jednotky počítá si klade za cíl zesílit obranu francouzských satelitů. Nový velitel pro kosmické letectvo, který bude nově vzniklému útvaru velet bude podle slov francouzského prezidenta jmenován v září.

Kroky francouzské vlády lez spojit s výroky ministra obrany Florence Parly, který minulý rok prohlásil, že Francie potřebuje strategickou autonomii v rámci vesmírných operací. Je podle něj potřeba reagovat na současnou aktivitu velkých mocností, hrozící militarizaci vesmíru a snahu o zisk vojenské převahy některých mocností.

Francouzská armáda by do svého rozpočtu měla získat pro období 2019-2025 3,6 miliardy Eur. Ty by měly sloužit do nových investic a také na obnovu stávajících francouzských satelitů.

Francouzské vojenské velení tímto krokem předběhlo NATO, které má za cíl v letošním roce analyzovat vesmír jako možnou oblast budoucích ozbrojených střetů. Svědky nepochybných snah o militarizaci vesmíru, tedy především oběžné dráhy jsme nepochybně již nyní. Donald Trump prohlásil, že USA plánuje vytvoření vlastních vesmírných sil, v této oblasti se silně angažuje i Čína a Indie na jaře ukázala, že má zbraň schopnou sestřelit konkrétní satelit z oběžné dráhy.

Zdroj: reuters.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.