Foto: pixabay

Makak dokázal pomocí čipu Neuralink hrát jednoduchou hru

Elon Musk je úspěšný díky svým futuristickým myšlenkám a odvážným projektům. V posledních letech dráždí milovníky technologií představami Neuralinku, tedy rozhraní schopného přinést přímé propojení lidské mysli se systémy počítačů. O tomto projektu zatím víme poměrně málo, avšak video zveřejněné na YouTube tento týden nám ukazuje první konkrétnější výsledky, které technologie přinesla.

Hlavním hrdinou tohoto vide je makak Pager. Tomu vědci instalovali do mozku speciální čip, schopný snímat jeho mozkovou aktivitu. Šest týdnů potom Pager hrál jednoduchou hru, v níž bylo cílem dopravit kuličku do vymezené oblasti pomocí joysticku. Za své úspěchy byl hráč odměněn svým oblíbeným banánovým koktejlem. Zařízení během toho zaznamenávalo činnost konkrétních neuronů a ukládalo ji.

Po určité době došlo k odpojení ovládacího rozhraní, avšak čip stále přijímal a následně vysílal signály. Pager tak hrál svoji hru (s adekvátní odměnou) pouze pomocí své mysli. Jedná se nepochybně o velký úspěch, je tu však i několik „ale“.

Odborníci upozorňují především na to, že k tomuto experimentu doposud nevyšla vědecká studie nebo článek. Samotné video je podle nich zajímavé, obvykle je ale považováno spíše za doplňkový materiál. Důležitá jsou především data verifikovaná jinými vědci. Je velmi pravděpodobné, že pokus byl tak, jak je prezentován opravdu úspěšný, než jej však plně uzná vědecká obec, bude potřeba jeho výstup zpracovat na dostatečné úrovni.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.