Malajská vláda jedná s americkými firmami o pomoci při hledání ztraceného letadla

Malajská vláda jedná s americkými firmami o pomoci při hledání trosek letadla z letu MH370. Boeing s 239 pasažéry na palubě zmizel během cesty z hlavního města Malajsie Kuala Lumpur do Pekingu 8. března 2014.

Veškeré předchozí pokusy o nalezení letadla byly neúspěšné a pátrací akce před časem oficiálně skončily. Nyní však malajská vláda oznámila, že vede jednání s americkou společností Ocean Infinity, jež se zabývá průzkumem mořského dna. Pokud dojde k dohodě, společnost by začala nové kolo pátrání na své náklady, přičemž by dostala zaplaceno pouze v případě, pokud by trosky letadla objevila.

Ocean Infinity používá k průzkumu mořského dna víceúčelovou loď, resp. různé druhy autonomních strojů, včetně šesti určených do velkých hloubek. Ponorky dokáží fungovat v hloubce až šesti kilometrů a shromažďují vizuální data ve vysokém rozlišení z oblastí ještě hlubších. Na lodi je „v akci“ dalších šest autonomních strojů, které zajišťují komunikaci s ponorkami a jejich přesnou navigaci. Pro společnost by to bylo poprvé, co by se pustila do hledání ztraceného letadla, běžně se totiž zabývá zkoumáním mořského dna, mořským geologickým průzkumem nebo monitorováním životního prostředí.

Poslední mezinárodní pátrací akce byla ukončena na začátku letošního roku z důvodu stále narůstajících nákladů. Plocha, kterou by bylo potřeba prozkoumat, je obrovská, zhruba 145 000 km2 jižního Indického oceánu. Společnost by se namísto toho soustředila na plochu zhruba pětkrát menší, kterou určila organizace Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation jako nejpravděpodobnější místo nálezu ztraceného letadla.

Malajská vláda také sdělila, že od soukromých subjektů obdržela další nabídky, ale po jejich vyhodnocení nyní vyjednává o podmínkách právě s texaskou společností Ocean Infinity, zřejmě i kvůli jejímu vhodnému technologickému řešení.

 

Zdroj: digitaltrends.com