Malé skleněné kuličky na měsíčním povrchu obsahují vodu, jde o potenciální zdroj pro budoucí vesmírné kolonizátory
Čínské lunární vozítko Chang’e 5 našlo v impaktním kráteru na Měsíci drobné skleněné kuličky obsahující vodu. Vzorky odebrané během mise v roce 2020 obsahovaly až 2 000 PPM vody. Vzhledem k hojnému výskytu těchto impaktních skleněných kuliček na povrchu Měsíce mohou představovat celkové zásoby 270 bilionů kilogramů vody, což by stačilo na naplnění 100 milionů plaveckých bazénů olympijské velikosti.
Některé kuličky vznikly při srážkách asteroidů s Měsícem před miliony let, zatímco jiné pocházejí z dávných sopek. Vědci se domnívají, že voda vznikla chemickou reakcí, kdy se vodíkové ionty vyzařované ze Slunce (jež na měsíční povrch doputovaly se slunečním větrem) spojily s atomy kyslíku. Kuličky naplněné vodou jsou velmi drobné – mají velikost od desítek mikrometrů do několika milimetrů.
Vědci však zatím nepřišli na to, jak je shromáždit. Navíc, aby z nich mohli vodu extrahovat, museli by je zahřát na teplotu okolo 100 °C. Přesto jde o potenciálně velmi dobrý zdroj vody pro budoucí lunární vesnice. Tuto vodu by totiž mělo být možné použít k běžným činnostem (pití, koupání, vaření), ale například i k výrobě raketového paliva.
Vědci se domnívají, že podobné kuličky se s největší pravděpodobností nacházejí i na dalších měsících Sluneční soustavy.
Zdroj: engadget.com