Manažer Samsungu Lee Jae-yong byl v Jižní Koreji odsouzen za korupci

Lee Jae-yong, jeden z nejvýše postavených mužů ve společnosti Samsung, byl dnes soudem uznán vinným za trestný čin korupce. Soud mu vyměřil trest pěti let vězení nepodmíněně. Lee byl ve vazbě od února, kdy mu bylo sděleno obvinění z trestných činů úplatkářství, zpronevěry a skrytí majetku v zahraničí.

Celá kauza má i politickou rovinou, neboť Lee byl obviněn, že dar ve výši 41 mld. wonů (36 milionů liber) pro neziskovou nadaci provozovanou Choi Soon-silem, přítelem bývalé prezidentky Park Geun-hye, byl dán jako protislužba za politické laskavosti. Lee se tak měl pokusit získat podporu vlády pro rozsáhlou restrukturalizaci společnosti Samsung, která by posílila jeho kontrolu nad divizí Samsung Electronics.

Bývalá prezidentka odmítá jakoukoliv souvislost se svou osobou. Její přítel Choi už byl v jiném případě korupce odsouzen na tři roky do vězení.

Společně s Leem byly odsouzeny ještě čtyři další osoby, dva manažeři Samsungu na čtyři roky a bývalí členové nejvyššího vedení Samsungu, prezident a viceprezident, odešli od soudu s podmíněnými tresty.

Otázkou je, jak tyto události ovlivní chod společnosti Samsung. V jejím nejužším vedení je rodina Lee Jae-yonga. On sám převzal vedení firmy po svém otci v roce 2014. Dále má dvě sestry, obě v manažerských pozicích v různých divizích firmy, není však jasné, jestli jsou ony těmi správnými kandidátkami na nejvyšší post ve společnosti. Leeovo místo zůstalo od jeho zatčení prázdné a obchodní operace skupiny Samsung jsou od té doby nedotčeny.

Samotná společnost je klíčovým podnikem pro hospodářství Jižní Koreje. Pod hlavičkou Samsungu se sdružuje více než 50 firem a jeho zisky tvoří pětinu jihokorejského HDP. Bude zajímavé sledovat, kam vývoj v nejvyšším managementu tohoto gigantu dále povede.

Zdroj: bbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.