Foto: Ramsey

Manželé Ramseyovi zdolali světový rekord – v elektromobilu přejeli ze severního na jižní pól

Skotští dobrodruzi Chris a Julie Ramseyovi dnes konečně mohli oznámit, že dokončili devítiměsíční, 17 000 km dlouhou expedici Pole To Pole EV, první cestu na světě z magnetického severního pólu na jižní pól elektromobilem. Dvojice dorazila do cíle již v pátek 15. prosince, ale o zprávu se mohla podělit až později po obnovení satelitního spojení. Tohoto výkonu dosáhli s elektromobilem Nissan Ariya e-4ORCE, který byl upraven islandskou společností Arctic Trucks. Elektromobil získal zejména větší 39palcové pneumatiky, některé prvky přizpůsobené jízdě na ledu a zesílenou karoserii. Zajímavostí je, že pohonná jednotka byla sériová.

Nicméně kvůli velkému zatížení se snížil dojezd elektromobilu, a to z původních 272 kilometrů na pouhých 150 až 200 kilometrů. Navíc během arktické a antarktické části cesty si manželé Ramseyovi museli osvojit triky, jak udržet baterii vozu v teple, aby se zlepšila její účinnost (buď automobil chránili pomocí sněhové stěny nebo speciálním stanem). Nicméně v některých případech se dvojice musela vrátit k benzínovému generátoru, povinné výbavě pro cestování v arktických oblastech. Cílem projektu Pole To Pole EV bylo dokázat, že elektrická vozidla jsou v polárních oblastech životaschopnou náhradou za současná expediční vozidla s dieselovým pohonem.

Mezi póly Ramseyovi cestovali přes Ameriku, přičemž severní část byla relativně snadná díky snadno dostupným nabíjecím stanicím podél cesty. Na jihu však pokrytí není vůbec tak časté, proto museli spolupracovat s dodavatelem řešení pro nabíjení elektromobilů, společností Enel X Way, která zařídila instalaci nabíječek podél trasy přes Střední a Jižní Ameriku.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.