Foto: Unsplash

Mapy Google získají nové praktické funkce, mezi jinými Immersive View

Funkci Immersive View pro Mapy Google společnost poprvé odhalila na konferenci I/O 2022. Tato novinka využívá počítačové vidění a umělou inteligenci ke kombinaci Street View a leteckých fotografií do 3D formátu. Cílem je vytvořit detailní pohled na budovy a celkové prostředí, čímž by měla vzniknout co nejdokonalejší iluze, že se na daném místě skutečně nacházíte (pojem imerzivní vyjadřuje pocit úplného ponoření se do konstruovaného obrazu).

Funkce byla prozatím zavedena v pěti velkých městech – Londýně, Los Angeles, New Yorku, San Franciscu a Tokiu. Google začal Immersive View nabízet v těchto městech již v září loňského roku. V příštích měsících se funkce Immersive View objeví v dalších městech, včetně Amsterdamu, Dublinu, Florencie a Benátek.

Immersive View byl vytvořen zejména pro účely plánování cest a dovolených. Funkce totiž obsahuje také kontextové informace, včetně informací o dopravě, počasí a o tom, jak je dané místo v různých denních dobách obvykle rušné. Na místo se budete moci podívat shora, díky čemuž můžete snadno zjistit například polohu vchodu do atrakce, abyste nemuseli obcházet celý blok apod.

Společnost vytvořila Immersive View pomocí technologie umělé inteligence NeRF (Neural Radiance Field), která převádí fotografie na 3D zobrazení. S pomocí NeRF dokáže Google vytvořit přesné prostředí, které zahrnuje reálné osvětlení, textury materiálů i pozadí. „To vše vám umožní zjistit, zda je náladové osvětlení baru tou správnou atmosférou pro večerní rande nebo zda je výhled v kavárně ideálním místem pro oběd s přáteli,“ uvádí Google na svém blogu.

Google představil i některé další novinky, které se týkají Map. Velmi praktická je funkce Glancable Directions, díky níž lze sledovat svou trasu přímo na zamykací obrazovce. Navíc vás i v tomto zobrazení dokáže informovat o tom, kam máte odbočit, o předpokládaném čase příchodu, a pokud změníte trasu, dojde k její aktualizaci. Tato novinka by se měla v příštích měsících objevit v systémech iOS i Android.

Nově přibude také funkce, která potěší majitele elektromobilů. Systém totiž bude zohledňovat zastávky na dobíjení a navrhne nejlepší dobíjecí stanici na základě proměnných, jako je provoz, aktuální úroveň nabití baterie a množství energie, kterou váš elektromobil spotřebovává.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.