Mark Zuckerberg pomáhá prostřednictvím VR postiženému Portoriku

Zakladatel a ředitel společnosti Facebook Mark Zuckerberg včera předvedl prezentaci sociální platformy Facebook Spaces, která je na sociální síti Facebook přístupná od dubna. Prostřednictvím brýlí pro virtuální realitu Oculus Rift je možné pomocí ní interagovat s přáteli v různých prostředích, které mohou tvořit například 360° videa.

Zuckerberg společně s Rachel Franklinovou podnikli v prezentaci cestu skrz zničené Portoriko, na Měsíc a nakonec do Zuckerbergova domu. Oba byli zastoupeni animovanými avatary, kteří spolu komunikovali.

V Portoriku se Zuckerberg s Franklinovou snažili upozornit na současnou situaci v zemi a na potřebu materiální pomoci tamním obyvatelům. Upozornil také na pomoc, kterou oblasti poskytla společnost Facebook a představil partnerství Facebooku s mezinárodní humanitární organizace Červený kříž. Virtuální reality by podle Zuckerberga mohla v budoucnosti pomoci při řešení přírodních a humanitárních katastrofách. Zároveň také umožní lépe propojit svět a přispět tak ke vzájemnému pochopení. VR by do budoucna mohla pomoci organizacím jako je Červený kříž lépe mapovat potřeby obyvatel v zasažených oblastech a lépe k nim směřovat pomoc.

V Portoriku, které minulý měsíc poničila bouře, už působí řada humanitárních a technických organizací. Samotný Facebook vyslal do oblasti tým techniků, který zde pomáhá s obnovou dodávek elektřiny a internetového připojení. Kromě toho věnoval Facebook prostředky ve výši 21 milionů dolarů na materiální pomoc oblasti. Další organizací, jež v oblasti pomáhá, je Alphabet X, která do oblasti vyslala svůj tým se speciálními balóny poskytujícími oblasti pokrytí mobilním internetem LTE.

Přesto je otázka, jestli je virtuální reality ideálním způsobem pro získávání zpráv z oblasti katastrof. Už samotná přítomnost animovaných avatarů působí nepatřičně a je otázkou jestli tak nedělá z reality zničené země něco, co lidské vědomí chápe jako realitu virtuální.

Zdroj: cnet.com , theverge.com