Marshallovy ostrovy vymění dolar za vlastní kryptoměnu

Marshallovy ostrovy schválily zákon o zavedení vlastní kyberměny jako oficiálního platidla země. Měna s názvem sovereign (SOV) nahradí dolar, který však na malém tichomořském ostrově bude pravděpodobně přijímán i nadále.

Svůj záměr vydat vlastní kryptoměnu ostrov oznámil již v únoru a plán posvětil i parlament. Jako v jiných případech bude i SOV spuštěn prostřednictvím ICO a jeho nabídka bude zastropována na 24 mil. tokenů, aby se předešlo inflaci. Počítá se také s předprodejem tokenů investorům. Na vydání měny ostrov spolupracuje s izraelským finančně technologickým startupem Neema.

SOV bude fungovat na státem vyvinutém frameworku s názvem Yakwe, který bude před každou transakcí od uživatele požadovat identifikaci na blockchainu, proto nebude kompatibilní s anonymními kryptoměnami jako bitcoin. Nová měna pronikne do celé ekonomiky a bankovního sektoru, takže ji budou muset přijímat i banky nebo společnosti nabízející kreditní karty.

Marshallovy ostrovy nejsou jedinou zemí světa, která vydává vlastní digitální měnu. V únoru vydala vlastní kryptoměnu i Venezuela, nicméně její ropou jištěné petro nenahrazuje oficiální měnu bolívar. Politickou a ekonomickou krizí sužovaná země chtěla tímto krokem obejít rozsáhlé ekonomické sankce a ekonomiku dostat z nejhoršího.

 

Zdroj: theverge.com, reuters.com