Zdroj: Unsplash.com

Mastercard ohlásil plán na vyřazení magnetických proužků

Je zajímavé, jak mohou být systémy platby kartou rozdílné. Zatímco v Evropě se již více než deset let veškeré platby provádí skrz čip nebo bezkontaktně, v USA se stále používají poněkud archaické magnetické pásky. Ty ve většině zemí Evropy slouží jako sekundární prvek a banky je nejčastěji využívají k tomu, aby umožnily svým zákazníkům přístup k zamčeným bankomatům.

Zdá se, že i v USA se podmínky brzy změní a velcí provozovatelé sítě platebních karet budou moci magnetické pásky zcela odstranit. Společnost Mastercard to plánuje udělat do roku 2033. V mnoha regionech včetně Evropy nebudou nově vydávané platební karty obsahovat magnetický proužek už od roku 2024.

Podle společnosti Mastercard je systém čipu, pinu a nově také karet schopných rozeznat biometrické údaje mnohem bezpečnější. Mastercard říká, že se k vyřazení magnetických proužků odhodlala jako vůbec první platební síť. Mastercard zároveň ujišťuje své klienty, že budou mít dostatek času na to, aby se, v případě, že tak ještě neučinili, připravili na přijímání nové technologie.

Magnetický proužek byl vyvinut v šedesátých letech minulého století jako projekt IBM na vytvoření průkazů totožnosti pro zaměstnance CIA. Postupně se tento systém začal rozšiřovat a přijímaly jej banky. Magnetický proužek potom doplnil čip spojený s pinem jako vyšším bezpečnostním prvkem. V současnosti jsou nepoužívanější platební metodou bezkontaktní platby. Jejich popularitu zvýšila i pandemie covidu-19 a s ní spojená hygienická opatření.

Zdroj: bbc.com