Foto: Wikipedia

MediaTek brzy představí vlastní technologii satelitní komunikace pro smartphony

Společnost MediaTek plánuje na letošním veletrhu Mobile World Congress (MWC), který se bude konat od 27. února do 2. března, představit svou novou technologii, která dokáže do chytrých telefonů přenést obousměrnou satelitní komunikaci. Některá ze zařízení, která mají patřit mezi první využívající tuto novou technologii, budou pocházet od společnosti Motorola. Výrobce na akci představí dva satelitní smartphony Motorola Defy 2 a Cat S75 a také Bluetooth příslušenství, které bude vybaveno čipem MediaTek.

Půjde o samostatný čipset, který lze přidat do jakéhokoli telefonu 4G nebo 5G. Využívá standard 3GPP Non-Terrestrial Network namísto proprietárních technologií (které jsou typické pro Qualcomm a Apple), to znamená, že jej lze použít s jakoukoli sítí, která tento standard splňuje. Společnost MediaTek se spojila se společností Bullitt, aby využila její službu Satellite Connect, což umožnilo použít funkci satelitních zpráv ve výše zmíněných zařízeních Motorola.

Další rozdíl spočívá v tom, že čipy MediaTek se připojují k satelitům na geosynchronní dráze namísto k satelitům na nízké oběžné dráze Země. Výrobce čipů tvrdí, že jeho technologie umožňuje nejen zasílání nouzových SOS zpráv (což umí technologie od Applu), ale také plnohodnotné obousměrné zasílání zpráv. To znamená, že dokáže zprávy odeslané prostřednictvím satelitního spojení skutečně přijímat, a ne je pouze odesílat.

Telefon Motorola Defy 2 a Bluetooth příslušenství Defy budou uvedeny na trh ve druhém čtvrtletí tohoto roku, prozatím však pouze v Severní Americe, Latinské Americe a Kanadě. Půjde o první zařízení, které nabídne satelitní funkce společnosti MediaTek.

Zdroj: engadget.com