MediaTek oficiálně představil čip Helio P60

Společnost MediaTek na speciální akci v Pekingu oficiálně představila čip střední třídy Helio P60, který se ukázal již na MWC 2018. Měl by se údajně ještě letos objevit v levnějších telefonech značek jako Xiaomi, Oppo nebo Meizu.

Podle neoficiálních zpráv by mohl pohánět i dnes v jiné souvislosti zmíněný smartphone Oppo R15. Čipset je postaven na 12nm výrobním procesu a v tomto ohledu má na rozdíl od svého rivala Qualcommu navrch, protože ten vyrábí své čipy střední třídy 14nm výrobním procesem. (V příštím roce se MediaTek chystá přejít na 7nm výrobní proces.) Společnost se pochlubila, že čip přináší novou úroveň energetické úspornosti – ve srovnání s čipsetem P30 prý jeho nástupce dokáže snížit spotřebu u náročných aplikací až o 25 %.

Kromě toho dostal do vínku speciální jednotku s názvem NeuroPilot, která podporuje funkce AI, AR a VR aplikace, a systém CorePilot 4.0 pro efektivnější multitasking i lepší výkon ve hrách. Podporuje rovněž funkci rozpoznání obličeje a portrétní režim u fotoaparátu.

Základ čipsetu tvoří čtyři výkonná jádra Cortex-A73 taktované na frekvenci 2 GHz, čtyři úsporná jádra Cortex-A53 na stejné frekvenci a grafický čip Mali-G72 MP3 na frekvenci 800 MHz. Podle slov výrobce by tato konfigurace měla zajistit až o 70 % vyšší výkon, než má čip Helio P23. V benchmarku Geekbench zaznamenala novinka solidních 1524 bodů (test jednoho jádra) a v multijádrovém 5871 bodů.

Helio P60 je prvním čipsetem, který letos MediaTek představil. V průběhu roku by měl na scénu ještě uvést čipy P40 a P70 (prvním telefonem poháněným čipsetem P70 má být Ulefone T2 Pro). Čip P70 má přímo konkurovat taktéž chystanému čipsetu Snapdragon 670 od Qualcommu.

High-endové čipy pro letošní rok společnost nechystá – chce se soustředit na střední třídu a implementaci AI funkcí ze špičkových čipsetů právě do novinek střední třídy, jimiž budou osazovány zmíněné čínské telefony s atraktivním poměrem cena/výkon.

 

Zdroj: gizchina.com, gizmochina.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.