Foto: se svolením GreenPower

Mega Beast je elektrický školní autobus s nejdelším dojezdem

Společnost GreenPower představila zajímavý elektromobil – školní autobus nazvaný Mega Beast. Obrovská baterie s kapacitou 387 kWh zajišťuje dojezd téměř 480 kilometrů a dokáže přepravit až 90 osob, tedy přibližně tři třídy plné dětí.

Model s dlouhým rozvorem typu D se vyznačuje nejdelším dojezdem a má největší baterii na trhu (co se týče školních autobusů). Používá lithium-železo-fosfátový (LFP) akumulátor, který nabízí velké množství energie a delší životnost, ale vyšší počáteční náklady.

Mega Beast je vylepšenou verzí běžného modelu Beast společnosti GreenPower s dojezdem 140 mil a kapacitou 197,3 kWh (Beast je zkratka pro bateriovou elektrickou automobilovou školní dopravu). Spolu s dvojnásobnou velikostí baterie umožňuje lepší výkon při jízdě do kopce.

Nabízí se otázka, proč je potřeba tak velký dojezd, když školní autobusy obvykle absolvují jen dvě jízdy denně? Tato verze je určena pro trasy s delším dojezdem například u venkovských škol nebo míst, kde nelze nabíjet autobus v poledne. Je také určen pro regiony s extrémními povětrnostními podmínkami a školy, které využívají plně elektrický autobus i pro mimoškolní aktivity.

Velké elektrické školní autobusy s dojezdem kolem 160 kilometrů mohou stát 300 000 až 400 000 dolarů, což je až čtyřnásobek ceny školního autobusu s dieselovým pohonem. Náklady na údržbu jsou však nižší a americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) nedávno zahájila program Clean School Bus Program, v jehož rámci poskytne během pěti let 5 miliard dolarů na výměnu stávajících školních autobusů za bezemisní a nízkoemisní modely.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.