Foto: Škoda

Město Plzeň podepsalo memorandum o implementaci chytré dopravy

O konceptu chytrých měst toho bylo řečeno a napsáno poměrně hodně. Chytré město je systém budoucnosti, který se bude skládat z celé řady drobnějších projektů, které postupně budou implementovány do běžného každodenního života.

Jedním z výrazných prvků chytrého města je chytrá doprava, o té se nejvíc mluví v souvislosti s autonomními osobními vozidly, avšak velký potenciál má i v rámci hromadné dopravy. A prvním městem v ČR, které se chystá zavést autonomní dopravu do svých ulic, je město Plzeň. Jeho vedení spolu s tamním dopravním podnikem podepsalo memorandum o zavedení chytrých tramvají. Na celém projektu budou s městem spolupracovat i O2 Czech Republic, INTENS Corporation, Škoda Transportation, Škoda Digital a Západočeská univerzita.

Základem komunikace bude síť 5G, jejíž pokrytí v rámci projektu 5G pro 5 měst zajišťuje právě O2. V Plzni by tak měla vzniknout unikátní živá laboratoř, která bude v reálném prostředí testovat nejrůznější modely chytré dopravy. „Obyvatelé a návštěvníci našeho města se tak jako první v Česku budou moct setkat s ojedinělým ekosystémem propojujícím chytré tramvaje, křižovatky, zastávky, nebo dokonce celou chytrou ulici. Přidat by se měly i vozy integrovaného záchranného systému,“ vysvětluje Vlastimil Gola, radní pro Smart City z plzeňského magistrátu.

Vývoj chytré tramvaje jako takové zajišťuje Škoda Transportation přímo na míru potřebám města Plzeň. Tramvaje nabídnou dvoukřídlé dveře na obou stranách vozů, samozřejmostí je také plošina na pro přepravu kočárků, vozíčkářů nebo třeba kol. Tramvaje budou obousměrné a dokáží si poradit s ostrými zatáčkami.

„Propojením naší smart tramvaje s inteligentním dopravním systémem města se naplňuje naše vize o řízení a rozvoji městské dopravy. Velmi si ceníme, že jsme se mohli zapojit do projektu, který s využíváním nových technologií pomůže sledovat dopravu ve městě a optimalizovat ji pro potřeby všech, kteří jsou její součástí. Naše dopravní prostředky se stanou přirozenou součástí chytrých měst budoucnosti,“ říká Kamil Mrva, viceprezident pro Digitalizaci a IT ve skupině Škoda Transportation.

Testovací jízdy tramvaje bude probíhat v okolí Západočeské univerzity v lokalitě čtvrti Bory. Do jejich testování by se měly zapojit i vybrané technické fakulty. Vedení města Plzně doufá, že takto výrazný projekt by mohl pomoci modernizaci města a vzniku nových kreativních startupů.

Zdroj: tisková konference