Foto: Unsplash

Meta a IBM založily open-source Alianci pro umělou inteligenci, jedním z cílů je bezpečný vývoj AI

Vývoj umělé inteligence a obavy o bezpečnost na tomto poli neustále rostou, přičemž regulace je minimální. Nejnovější průmyslové řešení tohoto problému přichází díky společnostem IBM a Meta, které oznámily založení Aliance pro umělou inteligenci. Její poslání se soustředí na podporu otevřené komunity a umožnění vývojářům a výzkumným pracovníkům urychlit důležité inovace v oblasti umělé inteligence a zároveň zajistit důvěryhodnost, bezpečnost, rozmanitost a hospodářskou konkurenceschopnost.

Součástí těchto cílů bude také úsilí o rozšíření počtu AI modelů s otevřeným zdrojovým kódem (tedy takových, které mají veřejný zdrojový kód), což je opakem současného trendu soukromých modelů společností, jako jsou OpenAI a Google.

Open-sourcing je přitom klíčovým pilířem Aliance pro umělou inteligenci. „Věříme, že je lepší, když se AI vyvíjí otevřeně – více lidí má přístup k jejím výhodám, může vytvářet inovativní produkty a pracovat na bezpečnosti,“ uvedl v prohlášení Nick Clegg, prezident pro globální záležitosti společnosti Meta. „Aliance pro umělou inteligenci sdružuje výzkumníky, vývojáře a společnosti, aby sdíleli nástroje a znalosti, které nám všem mohou pomoci dosáhnout pokroku, ať už jsou modely sdíleny otevřeně, nebo ne. Těšíme se na spolupráci s partnery, abychom posunuli nejnovější poznatky v oblasti umělé inteligence a pomohli všem budovat toto oblast zodpovědně.“

Ve svém oznámení Aliance pro umělou inteligenci uvedla, že se postaví za všechny projekty s konkrétními cíli, jako je například vývoj referenčních kritérií pro zajištění odpovědné tvorby systémů AI. Tento krok by měl zahrnovat vytvoření katalogu prověřených nástrojů a prosazování toho, aby je vývojáři využívali.

Mezi další iniciativy nové aliance patří také zaměření na bezpečnost a transparentnost, včetně vytváření vzdělávacích zdrojů, které budou informovat veřejnost a tvůrce politik o aspektech AI, nebo spouštění iniciativ a akcí, které upozorní na způsoby bezpečného vývoje AI.

Ke společnostem IBM a Meta se připojuje více než 50 organizací a vzdělávacích institucí po celém světě, například Intel, NASA, Cleveland Clinic či Yale University. Pozoruhodné je, že OpenAI, tvůrce ChatGPT, není jedním ze zakládajících členů.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.