Foto: Unsplash

Meta bude výrazně označovat obsah generovaný pomocí AI

Meta se rozhodla pro zpřísnění označování obsahu vytvořeného pomocí umělé inteligence. Tvrdí, že dosavadní označování nebylo dostatečné a brzy začne používat označení Made with AI, jež by mělo jasně upozorňovat na tento typ obsahu. Označení bude k obsahu přidávat od května, a to, když budou zjištěny standardní obrazové indikátory AI nebo když uživatelé potvrdí, že nahrávají obsah vytvořený pomocí AI.

Společnost toto nové opatření oznámila v návaznosti na rozhodnutí dozorčí rady týkající se videa, které bylo záměrně upraveno tak, aby ukazovalo prezidenta Joea Bidena, jak se nevhodně dotýká své vnučky. Rada pro dohled souhlasila s rozhodnutím společnosti Meta video z Facebooku nestáhnout. Rada však navrhla, aby společnost Meta vzhledem volbám v roce 2024 tuto politiku urychleně přehodnotila.

Meta s doporučením rady souhlasila a rozhodla se, že se u obsahu na svých platformách pokusí maximalizovat transparentnost a souvislosti, což jí připadá jako lepší krok, než omezovat svobodu projevu a obsah vytvořený pomocí AI přímo zakazovat.

Společnost používala označení Imagined with AI (vymyšleno pomocí umělé inteligence) na fotorealistické obrázky, které uživatelé vytvořili pomocí nástroje Meta AI. Podle společnosti jdou přitom aktualizované zásady nad rámec doporučení rady. „Pokud zjistíme, že digitálně vytvořené nebo upravené obrázky, video nebo audio vytvářejí obzvláště vysoké riziko podstatného klamání veřejnosti v důležité záležitosti, můžeme přidat výraznější označení, aby lidé měli více informací,“ napsala Meta.

Společnost obecně věří, že transparentnost a ponechání vhodně označených fotografií, obrázků a zvukových záznamů vytvořených umělou inteligencí na jejích platformách je nejlepší cestou vpřed, přesto však bude mazat materiál, který porušuje pravidla. „Obsah odstraníme bez ohledu na to, zda jej vytvořila umělá inteligence, nebo člověk, pokud porušuje naše zásady proti zasahování do voleb, šikaně a obtěžování, násilí a podněcování nebo jakékoli jiné zásady v našich komunitních standardech.“

Zdroj: engadget.com