Foto: Unsplash

Meta představila nový model umělé inteligence, který dokáže detekovat objekty, které předtím neviděl

Umělá inteligence obvykle potřebuje k detekci objektů trénink na velkém množství dat, Meta však nyní přišla s převratnou AI technologií Segment Anything, která dokáže detekovat objekty na fotografiích a ve videích i v případě, že nebyly součástí původní tréninkové sady.

Předměty lze vybírat kliknutím nebo pomocí volně formulovaných textových výzev. Jak vysvětluje agentura Reuters, můžete například zadat slovo „cat“ a sledovat, jak umělá inteligence zvýrazní všechny kočkovité šelmy na dané fotografii.

Segment Anything také umí spolupracovat s ostatními modely umělé inteligence. Dokáže rekonstruovat objekt ve 3D pomocí jediného snímku nebo čerpat z pohledů z náhlavní soupravy pro smíšenou realitu.

Tento nový AI model i datová sada budou ke stažení s nekomerční licencí. To znamená, že je tvůrci nebudou moci používat pro své produkty. Přístup by měl sloužit především k výzkumu a rozšíření přístupu k této technologii. Zajímavostí je, že v současné době používá Meta podobnou technologii k moderování zakázaného obsahu, doporučování příspěvků a označování fotografií.

Přestože Segment Anything dokáže podněty zpracovat v reálném čase, při náročnějších úkolech je pomalejší. Není proto divu, že s touto umělou inteligencí se asi nesetkáme u robotů nebo jiných zařízení, kde je rychlá a přesná detekce objektů zpravidla naprosto zásadní. Modely, jako je tento, však přesto mohou pomoci v situacích, kdy je nepraktické spoléhat se výhradně na tréninková data. Ideální může být například právě pro kontrolu neustále rychle rostoucího obsahu na sociálních platformách.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.