Foto: Unsplash

Meta ruší pravidla zakazující šíření dezinformací o covidu-19

Společnost Meta se rozhodla, že zruší pravidla týkající se zveřejňování dezinformací ohledně covidu-19 na Instagramu a Facebooku v zemích, které již nepovažují pandemii za stav nouze. V červenci loňského roku Meta požádala svou dozorčí radu o stanovisko k tomuto problému v reakci na zhoršující se stav. Trvalo nějakou dobu, než se dozorčí rada vyjádřila, nicméně v dubnu bylo navrženo, aby Meta i nadále odstraňovala nepravdivá tvrzení o této nemoci.

Kromě toho rada navrhla, aby společnost provedla přípravy před tím, než Světová zdravotnická organizace zruší nouzový status týkající se pandemie, a to za tím účelem, aby byla ochráněna svoboda projevu a další lidská práva. Ke zrušení mimořádného stavu WHO došlo v květnu a nyní Meta reaguje na doporučení její rady.

Brzy po vypuknutí pandemie čelily sociální sítě tlaku na boj proti dezinformacím ohledně onemocnění covid-19. Velmi často šlo například o nepřesná tvrzení o vakcínách. Mnohé z nich – včetně společností Meta, Twitteru a YouTube – zavedly speciální pravidla právě proti boji s nepravdivými informacemi ohledně covidu-19.

Tato pravidla se postupem času vyvíjela. Například v květnu 2021 společnost Meta uvedla, že již nebude odstraňovat tvrzení o tom, že covid-19 byl vytvořen člověkem. Jak rada společnosti uvedla v loňském roce, Meta v období od března 2020 do července 2022 odstranila 27 milionů příspěvků na Facebooku a Instagramu, které obsahovaly dezinformace o covidu-19. Twitter přestal prosazovat svou politiku dezinformací o covidu-19 v listopadu, nedlouho poté, co společnost převzal Elon Musk.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.