Zdroj: Unsplash.com

Mezi NASA a Roskosmos zuří mediální válka

Jednalo se o jednu z nejkurioznějších nehod v historii ISS. 29. srpna zaznamenaly systémy únik tlaku vzduchu. Následné šetření ukázalo, že za situací stojí malinká díra v plášti, posádce se ji podařilo zalepit a ucpat tak, že neznamenala žádné nebezpečí. Vyšetřování ukázalo, že díru nezpůsobil malý meteorit, ale byla vyvrtaná zevnitř kosmické stanice.

Agentura Roskosmos, která vyšetřování vedla, následně obvinila ze sabotáže amerického astronauta. Ten údajně neunesl stísněné prostředí stanice, mikrogravitaci a další obtíže a chtěl si sabotáží vynutit dřívější návrat domů. To NASA popřela. Nyní situaci opět začal připomínat ruský tisk, poté co ruský modul omylem zapnul svůj pohon a vyklonil stanici z její oběžné dráhy, a ruská strana se tak dostala pod palbu mediální kritiky v USA.

Ruský agentura TASS tvrdí, že zdroj, jehož identitu nebude prozrazovat, zná jméno astronautky, která nehodu v roce 2018 způsobila a obvinily agenturu NASA, že ji dostatečně neprošetřila. Obviňuje také velení, že záměrně zkreslilo data z kamery poblíž ruského modulu.

NASA trvá na tom, že k porušení pláště ruské rakety došlo ještě na Zemi před vzletem. Následně byl otvor utěsněn, avšak dočasná zátka nevydržela náročné podmínky na oběžné dráze a vypadla. To ruská strana pochopitelně popírá. Mezi NASA a Roskosmosem panují tradičně velmi dobré vztahy a obě instituce se respektují, nezbývá tedy než doufat, že se situace uklidní.

Zdroj: arstechnica.com