Mezinárodní měnový fond varoval Marshallovy ostrovy před zavedením digitální měny
Mezinárodní měnový fond (MMF) varoval Marshallovy ostrovy před přijetím digitální měny jako druhého zákonného platidla vedle dolaru. Země schválila zákon na zavedení kyberměny s názvem sovereign v květnu (více viz zde) a její první veřejná nabídka se má uskutečnit koncem roku.
MMF ve své zprávě úřady země vyzval, aby svůj záměr „vážně přehodnotily“, protože potenciální přínosy přijetí digitální měny jsou prý „menší než potenciální náklady ekonomických, reputačních a vládních rizik“. Na zprávu jako první upozornil podle BBC web Coindesk.
MMF ve zprávě také zdůrazňuje, že na Marshallových ostrovech funguje pouze jedna domácí komerční banka, a je zde riziko, že ztratí svoje jediné bankovní spojení s příslušnou bankou v USA. Díky němu je možné provádět transfery dolarů do země i mimo ni. Upozornil tím na fakt, že země je do značné míry závislá na pomoci zvenčí, a navíc ji ohrožují přírodní pohromy a vzestup mořské hladiny v důsledku klimatických změn.
Zavedení digitální měny ve formě druhého zákonného platidla by jinými slovy ohrozilo finanční integritu země a klíčový vztah s americkou bankou, což by ve výsledku mohlo vést k ohrožení zahraniční pomoci v případě nouze.
MMF vyjádřil obavy proto, že si je vědom opatrnosti mnoha bank ohledně digitálních měn. Kyberměny si totiž nejedna spojuje např. se zločineckými aktivitami včetně praní špinavých peněz, protože sítě digitálních měn jsou navrženy tak, aby se v nich mince nebo tokeny mohly přesouvat co nejrychleji. Tento pohyb je podle autora knihy Attack of the 50 foot Blockchain Davida Gerarda prakticky nemožné kontrolovat, neboť tokeny jsou „maximálně likvidní“.
Zdroj: bbc.com