Zdroj: nasa.gov

Mezinárodní orbitální stanice ISS slaví 20 let od návštěvy prvních kosmonautů

V těchto dnech si připomínáme jedno významné vesmírné jubileum. Před dvaceti lety se na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) na oběžné dráze vydala posádka označená jako Expedice 1. Tímto okamžikem byla započata mise, která trvá dodnes, a v rámci níž je prostor oběžné dráhy Země nepřetržitě obýván astronauty.

Stavba ISS byla vrcholem vesmírného snažení 90. let. Toto období po konci studené války se neslo v útlumu vesmírné aktivity. Na oběžné dráze kroužila ruská stanice Mir, kterou navštěvovali i astronauti z USA a dalších zemí a aktivita NASA se soustředila především na kratší výlety raketoplánů na oběžnou dráhu.

První expedice na částečně postavenou stanici ISS začala 31. října roku 2000. Tříčlennou posádku dopravila ne její palubu ruská raketa Sojuz. Letu se zúčastnili tři kosmonauti. Rusové Jurij Gidzenko a Sergej Krikalev a Američan Bill Shepherd. Let a následný spojovací manévr trval 3 dny. Trojice zůstala na palubě stanice čtyři a půl měsíce, a to až do března, kdy ji vystřídala nová tříčlenná posádka Expedice 2.

NASA toto výročí oslavila tiskovou konferencí se současnou posádkou stanice, která se na její palubu dostala jako Expedice 64 (toto číslo mohou milovníci dvojkové soustavy označit za další kulatiny). ISS bude sloužit ještě řadu let a musíme jí k jejím kulatým narozeninám popřát vše nejlepší.

Několik zajímavostí na závěr: Za dvacet let služby se na její palubu podíval mimo jiné Krteček nebo zde byla nahrána speciální verze skladby Space Oddity. Stala se tak první skladbou natočenou mimo planetu Zemi.

Zdroj: nasa.gov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.