Foto: Unsplash

Microsoft a Apple se vzdávají svých míst v představenstvu OpenAI

Podle Financial Times Microsoft odstoupil z představenstva OpenAI pár týdnů poté, co Evropská komise prohlásila, že znovu prozkoumá podmínky jejich partnerství. Společnost údajně zaslala OpenAI dopis, v němž oznámila, že se s okamžitou platností vzdává svého křesla. Microsoft přijal v představenstvu OpenAI roli pozorovatele bez hlasovacího práva po interních otřesech, které vedly k propuštění (a následnému znovuzvolení) generálního ředitele Sama Altmana.

Podle dřívějších zpráv měla v představenstvu získat pozorovatelské místo také společnost Apple, a to po oznámení, že bude integrovat ChatGPT do svých zařízení. Podle deníku The Times tomu tak již nebude. Místo toho OpenAI zaujme nový přístup a bude pořádat pravidelné schůzky s klíčovými partnery, včetně obou velkých technologických společností. Microsoft v dopise údajně sdělil společnosti OpenAI, že je přesvědčen o směru, kterým se společnost ubírá, takže jeho místo v představenstvu již není nutné.

Microsoft do společnosti OpenAI původně investoval v roce 2019 jednu miliardu dolarů. Od té doby do společnosti zabývající se umělou inteligencí vložil další peníze, až nakonec všechny investice dosáhly 13 miliard dolarů. Evropská komise začala loni jejich partnerství vyšetřovat, aby zjistila, zda neporušuje pravidla pro fúze, ale nakonec dospěla k závěru, že Microsoft nad OpenAI nezískal kontrolu. Od vyšetřování však úplně neupustila – Margrethe Vestager, výkonná místopředsedkyně komise pro politiku hospodářské soutěže, v červnu prozradila, že evropské orgány požádaly Microsoft o dodatečné informace týkající se jejich dohody.

Komise zkoumá dohodu mezi Microsoftem a OpenAI v rámci rozsáhlejšího antimonopolního vyšetřování. Zaslala také žádosti o informace dalším velkým hráčům ve stejném odvětví, kteří rovněž pracují na technologiích umělé inteligence, včetně společností Meta, Google a TikTok. Komise chce zajistit spravedlivý výběr pro spotřebitele a prozkoumat všechny akvizice.

Zdroj: engadget.com