Foto: Unsplash

Microsoft chystá vlastní čip

Poměrně nová divize Intel Foundry Microsoftu právě získala zajímavou zakázku. Podle agentur Bloomberg a The Wall Street Journal oznámil generální ředitel Microsoftu Satya Nadella, že jeho společnost využije nejnovější výrobní proces Intel 18A (1,8 nm) pro připravovaný vlastní návrh čipu.

Prozatím nebyly zveřejněny žádné detaily o chystaném křemíku, nicméně loni v listopadu Microsoft představil vlastní čipy Azure Maia AI Accelerator a Azure Cobalt 100 CPU Server, jejichž uvedení na trh se očekává někdy začátkem letošního roku. Cobalt 100 je založen na architektuře ARM a shodou okolností Intel již od dubna loňského roku optimalizuje svůj proces 18A pro návrhy ARM, takže je velká šance, že tato spolupráce může vést ke vzniku nové generace procesoru Cobalt.

Kromě obvyklého zlepšení účinnosti při zmenšování velikosti uzlu nabízí Intel 18A také první řešení backside power, které odděluje výkonovou propojovací vrstvu od datové propojovací vrstvy nahoře a první z nich přesouvá pod křemíkovou vrstvu. To zřejmě poskytuje lepší regulaci napětí a nižší odpor, což zase umožňuje rychlejší provádění logických procesů a nižší spotřebu energie.

Nicméně kvůli procesnímu plánu Intelu se nového čipu od Microsoftu pravděpodobně nedočkáme dříve než v roce 2025.

Zdroj: engadget.com